Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքից տեղահանված անձանց
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքից այս պահին տեղահանված և Ստեփանակերտում ժամանակավոր բնակվող անձանց։
Ինչպես նշվում է ԱՀ Օմբուցմենի հաղորդագրության մեջ, Ադրբեջանական հանցավոր գործողությունների հետևանքով խաթարվել է Խրամորթ և Փառուխ համայնքների բնականոն կյանքը, որի հետևանքով տուժել են ավելի քան 400 անձինք, այդ թվում կանայք, երեխաներ, տարեցներ։
Տեղահանված անձանց մի մասը ժամանակավոր տեղավորվել է հարազատների և բարեկամների բնակարաններում, մի մասն էլ Կառավարության կողմից ապահովվել է ժամանակավոր կացարաններով։
Տեղահանված անձանց հետ ունեցած առանձնազրույցների ընթացքում արձանագրվել է, որ առաջին անհրաժեշտության աջակցություն ստացել են Ասկերանի շրջանի վարչակազմի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից, իսկ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության կողմից իրականացվել է կարիքների գնահատում։
Խրամորթ և Փառուխ համայնքներից տեղահանված բնակչությանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Լեռնային Ղարաբաղի առաքելությունը տրամադրվել է սնունդ և հիգիենայի պարագաններ, ցուցաբերվելու է նաև ֆինանսական բնույթի աջակցություն։
Պաշտպանը լիազոր մարմինների ուշադրությունն է հրավիրում արձանագրված հետևյալ խնդիրների վրա՝
- Տեղահանված անձանց շրջանում առկա է հոգեբանական խոցելիության բարձր աստիճան, անհրաժեշտ է իրականացնել հոգեբանական աջակցության միջոցառումներ։
- Որոշ ընտանիքներում արձանագրվել է կենցաղային որոշակի իրերի բացակայություն։
- Խախտված է երեխաների կրթության իրավունքը, գործնականում նշված համայնքներից տեղահանված նախադպրոցական և դպրոցական տարիքի երեխաները զրկվել են հարազատ միջավայրում կրթություն ստանալու հնարավորությունից։
- Նշված համայնքներից տեղահանված անձանց շրջանում առկա է արժանապատիվ աշխատանքի իրավունքի իրացման անհնարինություն։
ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից շարունակվում են խոցելիության բարձր աստիճան ունեցող անձանց՝ մասնավորապես տեղահանված բնակչության իրավունքների պաշտպանության մշտադիտարկումները, արձանագրվող խնդիրները հավաքագրվում և ուղարկվում են պետական լիազոր մարմիններին։

Представители Защитника прав человека Арцаха посетили  переселенных лиц  из общины Храморт Аскеранского района
Представители Защитника прав человека Арцаха посетили переселенных лиц из общины Храморт Аскеранского района
Представители Защитника прав человека Арцаха посетили временно проживающих в Степанакерте лиц, переселенных из общины Храморт Аскеранского района.
Как говорится в сообщении Омбудсмена Арцаха, в результате преступных действий Азербайджана была нарушена нормальная жизнь общин Храморт и Парух, в результате чего пострадали более 400 человек, в том числе женщины, дети и старики.
Часть перемещенных лиц временно размещены в квартирах родственников и друзей, а другим правительство предоставило временное жилье.
В ходе частных бесед с вынужденными переселенцами выяснилось, что базовую помощь оказывали администрация Аскеранского района, Министерство территориального управления и инфраструктур, миссия Международного Комитета Красного Креста, а Министерство социального развития и миграции провела оценку потребностей.
Миссия Международного Комитета Красного Креста в Нагорно-Карабахской Республике предоставила переселенцам из общин Храморт и Парух продукты питания и предметы гигиены, будет оказана также финансовая помощь.
Защитник Прав человека обращает внимание уполномоченных органов на следующие проблемы:
- Среди переселенцев высока степень психологической уязвимости, необходимо осуществлять меры психологической поддержки.
- Некоторые семьи сообщили об отсутствии определенных предметов домашнего обихода.
- Нарушено право детей на образование: на практике дети дошкольного и школьного возраста, перемещенные из указанных общин, лишены возможности получать образование в привычной среде.
- Невозможно реализовать право на достойный труд среди перемещенных лиц из указанных общин.
Сотрудники ЗПЧ продолжают осуществлять мониторинг защиты прав лиц с высокой уязвимостью, в частности перемещенного населения. Регистрируемые проблемы собираются и направляются в уполномоченные государственные органы.