Լիակատար պաշարման հետևանքով Արցախում կտրուկ աճել են մահվան և հիվանդացության տարբեր ցուցանիշներ
Արցախի լիակատար պաշարման հետևանքով կտրուկ աճել են մահվան և հիվանդացության տարբեր ցուցանիշներ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը (Լաչինի միջանցքը) Ադրբեջանի կողմից 8 ամիս շարունակ արգելափակված լինելու պայմաններում՝ դեղորայքի ու սննդի խիստ սղությամբ և շարունակական սթրեսով պայմանավորված՝ պաշարված Արցախում նախորդ տարվա համեմատ աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների ցուցանիշները։
Այսպես՝
1️⃣ Յոթ ամսվա (հունվար-հուլիս) ընթացքում ընդհանուր մահացությունների շարքում․ արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից արձանագրվել է մահացության աճ՝ ավելի քան 2 անգամ, ներառյալ՝ սուր և քրոնիկ սրտային անբավարարությունից մահերի աճ՝ 66%-ով, սրտամկանի սուր ինֆակտից՝ 20,8%-ով, ուղեղի կաթվածից՝ 8,8%-ով։
Հուլիս ամսվա ընթացքում արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից մահվան դեպքերն էլ ավելի են աճել՝ հասնելով նախնականորեն 2.6 անգամի՝ նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ, ներառյալ՝ սուր սրտային անբավարարությունից մահեր՝ աճ 2.5 անգամ, սրտամկանի սուր ինֆակտից՝ 4 անգամ, Ուղեղի կաթվածից՝ 3 անգամ:
2️⃣ Յոթ ամսում չարորակ նորագոյացություններից մահերի քանակը աճել է 15,9%-ով։ Մահացության դեպքերի ավելացման պատճառներից են անհրաժեշտ դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը, կյանքի որակի փոփոխությունը, պատշաճ բուժօգնության հնարավորությունների խիստ սահմանափակությունը, որոնք կրճատում են ապրելիության աստիճանը։
3️⃣ Նույն ժամանակահատվածում բնակչության շրջանում արձանագրվել է գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարման ( ուղեղի կաթված) և սրտամկանի սուր ինֆակտի նոր դեպքերի աճ՝ համապատասխանաբար 26%-ով և 9,7%-ով։
4️⃣ Հունվար-հուլիս ժամանակահատվածում արձանագրվել է չարորակ նորագոյացությունների նոր հայտնաբերված դեպքերի աճ՝ 24,3%-ով:
5️⃣ Հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, բժիշկների հսկողության տակ գտնվող հղի կանանց շրջանում սակավարյունության մակարդակը հասել է մոտ 90%-ի։ Դա պայմանավորված է ոչ լիարժեք սննդով և համապատասխան դեղամիջոցների սղությամբ կամ բացակայությամբ։
6️⃣ Չնայած առաջին կիսամյակի ընթացքում ընդհանուր վիժումների քանակի աճ չի արձանագրվել, սակայն հուլիս ամսում արձանագրվել է բժշկի ցուցումով վիժումների կտրուկ աճ՝ 4 անգամ։ Ցավալի իրավիճակին նպաստում են սթրեսը, ոչ լիարժեք սնունդը և դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը։
7️⃣ Հանրապետության Շտապ օգնության ծառայությունում հուլիս ամսում հաճախակի են դարձել ուշագնացության(կոլապս) դեպքերը։ Նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ ուշագնացության դեպքերը աճել են 91%-ով։ Շատ հաճախ լինում են դեպքեր, երբ կա ուշագնացություն, սակայն մինչև շտապ օգնության անձնակազմի ժամանումը, քաղաքացուն ուշքի են բերում, և փաստացի չի գրանցվում դեպքը:
8️⃣ Հուլիս ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ, արձանագրվել է նաև զարկերակային գերճնշման դեպքերի պատճառով շտապ օգնության կանչերի կտրուկ՝ 5.6 անգամ աճ։
Մահվան և հիվանդությունների դեպքերի նշված և այլ ցուցանիշների աճը պայմանավորված է Արցախի շրջափակման և, այնուհետև, լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած առողջապահական լրջագույն խնդիրներով, ներառյալ՝ դեղորայքի ու բժշկական պարագաների սղությամբ կամ բացակայությամբ, բնակչության թերսնմամբ, սթրեսով, պլանային վիրահատությունների ու հետազոտությունների դադարեցմամբ, Հայաստանում և արտերկրում բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունների խիստ սահմանափակմամբ և այլն:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունն ահազանգում է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար պաշարման շարունակման դեպքում նշված և այլ ցուցանիշներն էլ ավելի մեծ չափով են աճելու՝ հանգեցնելով բազմաթիվ մարդկանց մահերի ու առողջական վիճակի վատթարացման:
Առողջապահության համակարգը հնարավորինս կատարում է իր առջև ծառացած այս ծանր մարտահրավերների հետևանքների մեղմացման ուղղությամբ, սակայն Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների և բեռների տեղաշարժի ամբողջական արգելափակումը պարզապես անհնար են դարձնում համակարգային ու լիարժեք առողջապահական լուծումների ապահովումը:

В результате тотальной блокады Арцаха резко возросли различные показатели смертности и заболеваемости
В осажденном Арцахе по сравнению с прошлым годом выросли показатели ряда заболеваний и осложнений в связи с тем, что единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией (Лачинский коридор) заблокирована Азербайджаном в течение 8 месяцев, имеется острая нехватка медикаментов и продуктов питания, люди испытывают постоянный стресс. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Арцаха.
Итак:
1️⃣ Среди общего числа умерших за семь месяцев (январь-июль) зафиксирован рост смертности от болезней системы кровообращения более чем в 2 раза, в том числе увеличение смертности от острой и хронической сердечной недостаточности - на 66%, от острого инфаркта миокарда - на 20,8%, от детского церебрального паралича - на 8,8%.
В июле 2023 года по сравнению с июлем прошлого года возросла смертность от болезней системы кровообращения предварительно в 2,6 раза, в том числе от острой сердечной недостаточности – в 2,5 раза, острого инфаркта миокарда – в 4 раза, детского церебрального паралича – в 3 раза.
2️⃣ Число умерших от злокачественных новообразований за семь месяцев увеличилось на 15,9%. Среди причин повышения летальности выделяют нехватку или отсутствие необходимых лекарственных средств, изменение качества жизни, резкое ограничение возможностей надлежащей медицинской помощи, что снижает степень жизнеспособности.
3️⃣ За тот же период отмечен рост новых случаев острого нарушения мозгового кровообращения (мозгового инсульта) и острого инфаркта миокарда среди населения, соответственно на 26% и 9,7%.
4️⃣ За январь-июль зафиксирован рост впервые выявленных случаев злокачественных новообразований на 24,3%.
5️⃣ За январь-июль месяцы по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года уровень анемии среди беременных женщин, находящихся под наблюдением врачей, достиг около 90%. Это связано с недостаточным питанием, недостатком или отсутствием соответствующих лекарств.
6️⃣ Хотя в первом полугодии не было увеличения количества тотальных выкидышей, однако в июле было зафиксировано резкое увеличение (в 4 раза) количества выкидышей по назначению врача. Стресс, неполноценное питание, недостаток или отсутствие лекарств усугубляют ситуацию.
7️⃣ В июле участились обращения в Службу скорой помощи в связи со случаями обмороков (коллапсов). По сравнению с июлем прошлого года случаи обмороков увеличились на 91%. Очень часто бывают случаи, когда случается обморок, но до приезда скорой помощи гражданин приходит в сознание, и инцидент фактически не фиксируется.
8️⃣ В июле, по сравнению с тем же периодом прошлого года, резко выросло ( в 5,6 раз) количество вызовов бригады скорой помощи в связи со случаями повышения кровяного давления.
Рост указанных и других показателей смертности и заболеваемости обусловлен серьезнейшими проблемами со здоровьем населения, вызванными блокадой, а затем и тотальной блокадой Арцаха, в том числе нехваткой или отсутствием медикаментов и предметов медицинского назначения, недоеданием, стрессами, приостановкой плановых операций и исследований, резким ограничением возможности получения медицинской помощи в Армении и за рубежом и т.д.
Министерство здравоохранения Республики Арцах предупреждает, что в случае продолжения полной осады Арцаха со стороны Азербайджана указанные и другие показатели еще более возрастут, что приведет к гибели многих людей и ухудшению состояния их здоровья.
Система здравоохранения делает все возможное, чтобы смягчить последствия имеющихся серьезных вызовов, однако тотальный запрет на передвижение людей, транспортных средств и товаров через Лачинский коридор делает просто невозможным обеспечение комплексного и полноценного решения проблем в области здравоохранения.