Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը դադարեցնելը, «Լաչինի միջանցքը» փակելը պետական մակարդակով ահաբեկչական արարքներ են Արցախի ողջ բնակչության նկատմամբ
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը դադարեցնելը, «Լաչինի միջանցքը» փակելը պետական մակարդակով ահաբեկչական արարքներ են Արցախի ողջ բնակչության նկատմամբ, հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Գազից, ջեռուցումից ու տաք ջրից մտադրված զրկել են 120,000-ից ավելի խաղաղ բնակիչների, հիվանդանոցներ, դպրոցներ, մանկապարեզներ, երեխաների ու տարեցների` առաջացնելով հիմանիտար աղետ և մարդկանց իրավունքների զանգվածային խախտումներ: Չեն գործում դպոցներն ու մանկապարտեզները:
Դրանից բացի, արդեն երկրորդ օրն է՝ «բնապահպան» ներկայացող Ադրբեջանի ակտիվիստները, իրականում` զինվորականներ ու պետական ծառայողներ, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից փակ են պահում նաև Լաչինի միջանցքը՝ Շուշի – Քարին տակ հատվածում՝ կտրելով միակ կապը Հայաստանի ու Արցախի միջև:
Այս ամենը ոչ թե իրարից կտրված արարքներ են, այլ միասնական քաղաքականության, մեկ միասնական շղթայի բաղկացուցիչ մասեր են. ատելության ու թշնամանքի քաղաքականություն, որ ունի էթնիկ ու կրոնական հիմքեր:
Էլ ինչպե՞ս է լինում ցեղասպան քաղաքականությունը և էթնիկ զտումները: Տիպիկ քրեորեն պատժելի միջազգային հանցավոր վարքագիծ:

Прекращение поставок газа со стороны Азербайджана в Республику Арцаха, блокирование «Лачинского коридора» является террористическим актом против всего населения
Прекращение поставок газа со стороны Азербайджана в Республику Арцаха, блокирование «Лачинского коридора» является террористическим актом против всего населения. Об этом говорится в заявлении бывшего Омбудсмена Армении Армана Татояна.
“Более 120 000 мирных жителей, больниц, школ, детских садов, детей и стариков лишили газа, отопления и горячей воды, что привело к гуманитарной катастрофе и массовым нарушениям прав человека. Школы и детские сады не работают.
Кроме того, уже вторые сутки азербайджанские активисты, выдающие себя за «экологов», кто на самом деле военные и государственные служащие, с 10:30 утра 12 декабря также перекрыли Лачинский коридор на участке "Шуши-Карин Так", перерезав единственную связь Армении с Арцахом.
Все это не отдельные действия, а составные части единой политики, единой цепи: политика ненависти и вражды, имеющая этническую и религиозную основу.
Как еще происходит политика геноцида и этнические чистки? Это типичное уголовно-наказуемое международное преступное деяние.
Доказательства этой преступной политики будут направлены в международные организации”,-говорится в заявлении.