Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին
Արցախի Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով ստեղծված իրադրության վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․ «2022թ. դեկտեմբերի 12-ին՝ կեղծ բնապահպանական պատրվակով, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հումանիտար աղետի վերածվելու և փխրուն խաղաղությունը խաթարելու ու տարածաշրջանային նոր ապակայունացման միտում ունի:
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության բարձրագույն օրենսդիր մարմինը երախտագիտություն է հայտնում խնդրով մտահոգ երկրներին, միջազգային կառույցներին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ՄԻԵԴ-ին՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակին արձագանքելու համար:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին՝ բնապահպանական մտացածին պատրվակով Ադրբեջանի իշխանությունների սադրանքները քողազերծելու, տարածաշրջանային բնապահպանական հիմնախնդիրներին ծանոթանալու և համապատասխան եզրակացություններ ներկայացնելու նպատակով կիրառել միջազգային անհրաժեշտ գործիքակազմեր, մասնավորապես Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) շրջանակում մոնիտորինգային խումբ գործուղել Արցախի Հանրապետություն և հարակից տարածքներ:

Национальное Собрание Республики Арцах обращается в ООН
Национальное собрание Арцаха распространило заявление относительно ситуации, сложившейся после закрытия Азербайджаном Лачинского коридора. В заявлении, в частности, говорится:
«12 декабря под ложным экологическим предлогом, в очередной раз грубо нарушив заявление от 9 ноября 2020 года, власти Азербайджана блокировали единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией и внешним миром-Лачинский коридор.
Последствия этого имеют тенденцию перерасти в гуманитарную катастрофу, подорвать хрупкий мир и вызвать новую региональную дестабилизацию. Высший законодательный орган Нагорно-Карабахской (Арцахской) республики выражает признательность обеспокоенным этой проблемой странам, международным структурам - Совету Безопасности ООН, ЕСПЧ за реагирование на гуманитарную кризисную ситуацию в окруженной Азербайджаном Нагорно-Карабахской (Арцахской) республике.
Национальное Собрание Республики Арцах обращается к ООН с призывом применить необходимые международные инструменты, в частности, в рамках программы по окружающей среде (ЮНЕП) командировать мониторинговую группу в Республику Арцах и прилегающие территории. Ожидаем действенными шагами разрешения создавшейся в регионе кризисной ситуации».