Արցախի համար միակ ընդունելի տարբերակը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո բանակցությունների վերականգնումն է. Արցախի ԱԺ նախագահ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը օգոստոսի 19-ին հանդիպել է «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցության մի խումբ անդամների հետ:
ԱՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ քննարկվել են Արցախի կարգավիճակին, տարածաշրջանային մարտահրավերներին առնչվող հարցեր:
Խորհրդարանի ղեկավարը շեշտել է, որ առկա իրողություններում կուսակցական շահը պետք է ստորադասվի համազգային նպատակներին:
«Արցախի ճանաչման ջանքերը պետք է  ակտիվացվեն: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո բանակցությունների վերականգնումը Արցախի համար միակ ընդունելի տարբերակն է», - շեշտել է խորհրդարանի ղեկավարը:

Возобновление переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ является единственным приемлемым вариантом для Арцаха: председатель НС Арцаха
19 августа председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян встретился с группой членов фракции «Свободная Родина – Единый гражданский блок».
Были обсуждены вопросы, касающиеся статуса Арцаха, региональных вызовов, сообщает пресс-служба НС Республики Арцах.
Глава парламента подчеркнул, что в существующих реалиях партийный интерес должен быть подчинен общенациональным целям.
Ту же мысль Артур Товмасян подчеркнул на встрече с председателем Национального собрания Армении Аленом Симоняном.
«Усилия по признанию статуса Арцаха должны быть активизированы. Восстановление переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ является единственным приемлемым вариантом для Арцаха», - подчеркнул глава парламента Арцаха.