Արցախի գյուղերի հարևանությամբ կուտակել են ծանր ռազմական տեխնիկա, այդ թվում` տանկեր. Արման Թաթոյան
Այն, ինչ ադրբեջանական իշխանություններն անում են Արցախի նկատմամբ, մտածված քաղաքականություն է: Այս մասին ասվում է ՀՀ Նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանի հայտարարությունում:
"1. Մարտի 8-ից դիտավորությամբ վնասել են գազատարը և խոչընդոտում են վերանորոգումը:
2. Գազից, ջեռուցումից ու տաք ջրից [մինչև -5 աստիճան ցրտի պայմաններում] մտադրված զրկել են 100,000-ից ավելի խաղաղ բնակիչների, հիվանդանոցներ, դպրոցներ, մանկապարեզներ, երեխաների ու տարեցների` առաջացնելով հիմանիտար աղետ և մարդկանց իրավունքների զանգվածային խախտումներ:
3. Կրակում են Խրամորթ, Կարմիր Շուկա և մյուս գյուղերի վրա, թիրախավորում են մարդկանց ու նրանց տները, դպրոցներ: Ընդ որում, կրակում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներով ու կրակում են թիրախային:
4. Արցախի գյուղերի հարևանությամբ կուտակել են ծանր ռազմական տեխնիկա, այդ թվում` տանկեր: Այդ ամենն անում են ցուցադրաբար:
5. Իրենց Զինված ուժերի տեղակայման դիրքերից բարձրախոսներով ուժի սպառնալիքով հայերենով ահաբեկում են խաղաղ բնակչությանը, որ լքեն իրենց հայրենի բնակավայրերը:
6. Այս ամենը ոչ թե իրարից կտրված արարքներ են, այլ միասնական քաղաքականության, մեկ միասնական շղթայի բաղկացուցիչ մասեր են. ատելության ու թշնամանքի քաղաքականություն, որ ունի էթնիկ ու կրոնական հիմքեր:
Էլ ինչպե՞ս է լինում ցեղասպան քաղաքականությունը և էթնիկ զտումները: Տիպիկ քրեորեն պաժելի միջազգային հանցավոր վարքագիծ:
Ընդ որում, այս իմ հաղորդումներն ուղարկվում են միջազգային կառույցներին` այս շեշտադրումները ներառյալ",- նշվում է հայտարարության մեջ։

У сел скопили тяжелую военную технику, в том числе танки: Арман Татоян
То, что власти Азербайджана делают с Арцахом, является намеренной политикой. Об этом говорится в заявлении бывшего омбудсмена Армении Армана Татояна:
"1. С 8 марта намеренно повредили газопровод и препятствуют ремонту.
Более 100 тысяч мирных жителей, больниц, школ, детских садов, детей и стариков намеренно лишили газа, отопления и горячей воды; все это привело к гуманитарной катастрофе и массовым нарушениям прав человека.
3. Обстреливают Храморт, Кармир Шука и другие села, людей и их дома, школы. При этом ведут огонь как из мелкокалиберного, так и из крупнокалиберного оружия и стреляют целенаправленно.
4. У сел скопили тяжелую военную технику, в том числе танки. При этом, делают это демонстративно.
5. С позиций своих ВС угрожают гражданскому населению на армянском языке громкоговорителями. Угрожают применить силу и заставить покинуть свою Родину, родные села.
6. Все это не отдельные действия, а части общей политики, единой цепи: политика ненависти против Армян и вражды, основанная на этнической и религиозной почве.
А как иначе бывают политика геноцида и этническая чистка? Типичное международное преступнее поведение.
Более того, эти мои отчеты рассылаются в международные организации, в том числе и с этими акцентами",-отмечается в заявлении․