Արցախի ԱԺ պատգամավոր Արթուր Հարությունյանը մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացրել
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը ԱՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանի հրաժարականի դիմումի մասին հայտարարություն է տարածել։ Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Արցախի Հանրապետության օրենքի 138-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արթուր Իվանի Հարությունյանը սեպտեմբերի 11-ին ներկայացրել է հրաժարականի դիմում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում ու հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը և ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:

Депутат парламента Арцаха сложил мандат
Председатель Национального собрания Республики Арцах Давид Ишханян 11 сентября выступил с заявлением, в котором говорится:
Согласно части 1 статьи 138 Закона Республики Арцах «Регламент Национального собрания», 11 сентября депутат Национального собрания Республики Арцах Артур Иванович Арутюнян подал заявление об отставке. Согласно части 2 статьи 138 закона «Регламент Национального собрания», если в течение одной недели после оглашения отставки депутат письменно отзывает свое заявление об отставке, то председатель Национального собрания выступает с заявлением об этом, если не отзывает свое заявление об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и публикует председатель Национального собрания и направляет в Центральную избирательную комиссию. С момента публикации протокола отставка считается принятой.