Արցախի ԱԺ-ն կոչ է անում Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ռազմական գործիքակազմերով կանխել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը
Արցախի հանրապետության Ազգային ժողովը արցախահայության ազգային - ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ հայտարարություն է տարածել: Ինչպես տեղեկանում ենք Արցախի ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«35 տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին, ԼՂԻՄ բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, ժողովրդական պատգամավորների 20-րդ գումարման մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանում արտահայտելով ինքնավար երկրամասի ժողովրդի բացարձակ մեծամասնության  կամքն ու ցանկությունը, պատմական որոշում կայացրեց ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից դուրս գալու և Հայաստանի ԽՍՀ-ին վերամիավորվելու մասին: Այդ որոշումը լիովին համապատասխանում էր ԽՍՀՄ գործող սահմանադրությանը և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին: Փետրվարի 20-ի որոշումը պայմաններ ստեղծեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կազմավորման և նրա միջազգային ճանաչման գործընթացը տանել համաշխարհային հանրության կողմից դավանվող իրավական նորմերով:
1988 թվականի իրադարձությունները զորաշարժի ենթարկեցին համայն հայությանը: Սեփական հայրենիքում արժանապատիվ ու ազատ ապրելու և ազգային պետականություն ունենալու շարժումը համահայկական բնույթ ստացավ: Արցախը դարձավ համազգային զարթոնքի խորհրդանիշ, իսկ ազգային–ազատագրական պայքարի արդյունքում հայ ժողովուրդը վաստակեց անկախ պետականություն ունենալու իրավունքը:
1988 թվականի  փետրվարի 20-ի անկյունաքարային նշանակության որոշմանը հաջորդեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ ընդունած հռչակագիրը, որը նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով, միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան, ամբողջացրեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կազմավորման գործընթացը:
35 տարիների ընթացքում համահայկական տիրույթում իրագործված ազգային ամեն մի ծրագրի գաղափարական հենքը 1988-ի իրադարձություններն էին:
Երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում մենք անցել ենք բազմաթիվ փորձությունների միջով: Այսօր էլ Ադրբեջանը շրջափակման միջոցով փորձում է կոտրել արցախահայության կամքը:
ՊԱՅՔԱՐԸ պետք է դառնա մեր կյանքի բոլոր ասպարեզների կարգախոսը:
Արտահայտելով Արցախի ժողովրդի կամքն ու ցանկությունները` Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝
կոչ է անում միջազգային կառույցներին և ՄԱԿ-ի անդամ, մասնավորապես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ հայտարարություններից և հորդորներից զատ, գործնական քայլերով՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական գործիքակազմերով, կանխել Ադրբեջանի էթնիկ զտումների և ցեղասպան քաղաքականությունը:
դիմում է Սփյուռքի և ՀՀ մեր հայրենակիցներին՝ հայ ժողովրդի արժանապատվությունը և լինելիությունը պաշտպանելու նպատակով համախմբել հայության ներուժը և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել՝ սանձելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական ու ագրեսիվ գործողությունները:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը` որպես ժողովրդի ձայնը ներկայացնող հավաքական մարմին, հավատարիմ է մարդու հիմնարար իրավունքներին և, առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության արժեքներով ու սկզբունքներով, վճռական է տրամադրված՝ իրացնելու իր պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու համաժողովրդական կամքը: Մեր խոնարհումը բերելով բոլոր ժամանակներում հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը նվիրաբերած հազարավոր նահատակների հիշատակին, պատրաստակամ ենք շարունակել նրանց սուրբ գործը՝ հաղթական հանգրվանի հասնելու համար:
Համայն հայությանը և Արցախի բարեկամներին շնորհավորելով հիշարժան տոնի կապակցությամբ, լիահույս ենք, որ փետրվարյան զարթոնքը նոր լիցք կդառնա համազգային իղձերի իրականացման ճանապարհին»:

Национальное Собрание Арцаха выступило с заявлением, приуроченном 35-летию Арцахского движения
"35 лет назад, 20 февраля 1988 года, высший представительный орган НКАО на внеочередной сессии областного совета народных депутатов 20-го созыва, выразив волю и желание абсолютного большинства народа автономного края, принял историческое решение о выходе НКАО из состава Азербайджанской ССР и воссоединении с Армянской ССР.
Решение от 20 февраля создало условия для того, чтобы процесс формирования Нагорно-Карабахской (Арцахской) республики и ее международного признания вести в соответствии с правовыми нормами, исповедуемыми мировым сообществом. События 1988 года привели к общенациональному пробуждению. Движение за достойную и свободную жизнь и национальную государственность на собственной родине приобрело общеармянский характер.
Арцах стал символом общенационального пробуждения, а в результате национально-освободительной борьбы. Армянский народ добился права на независимую государственность. За решением от 20 февраля 1988 года последовало принятие совместной декларации совета Шаумяновского района и областного совета НКАО от 2 сентября 1991 года, которая была подтверждена на всенародном референдуме 10 декабря того же года, в соответствии с нормами международного права, завершив процесс создания Нагорно-Карабахской (Арцахской) республики. Идеологической основой каждой национальной программы, реализованной на всеармянском пространстве за 35 лет, стали события 1988 года.
За три с половиной десятилетия мы прошли через множество испытаний, и сегодня Азербайджан посредством блокады пытается сломать волю армян Арцаха. Борьба должна стать движущей силой во всех сферах нашей жизни. Выражая волю и пожелания народа Арцаха, Национальное Собрание Республики Арцах призывает международные структуры и страны-члены ООН, в частности, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, помимо заявлений и призывов, предпринять практические шаги с применением политических, экономических, военных инструментов для предотвращения политики этнических чисток Азербайджана в отношении армян Арцаха.
НС Арцаха обращается к нашим соотечественникам в Диаспоре и РА с призывом защитить достоинство и существование армянского народа на своей исторической родине, объединить потенциал армян всего мира и предпринять соответствующие шаги для сдерживания экспансионистских и агрессивных действий Азербайджана. Национальное Собрание Республики Арцах, как коллективный орган, представляющий голос арцахского народа, привержено основополагающим правам человека и, руководствуясь ценностями и принципами Устава ООН, решительно настроено реализовать всенародную волю армян Арцаха жить свободно и независимо на своей исторической родине.
Преклоняясь перед памятью тысяч жертв, отдавших жизни за защиту Родину, мы готовы продолжить их святое дело для достижения победы в этой борьбе. Поздравляя всех армян и друзей Арцаха с этим праздником, мы надеемся, что февральское пробуждение станет новым импульсом на пути реализации общенациональных чаяний армянского народа".