Արցախի Ազգային ժողովը պետք է դիմի ՌԴ ՆԳՆ-ին․ Ազգային շարժումն իր պահանջն է փոխանցել ԱՀ խորհրդարան
Այսօր Արցախում միջանցքի ապաշրջափակման Ազգային շարժումն իր պահանջն է փոխանցել  Արցախի խորհրդարան՝ այն ընդունել է փոխխոսնակ Գագիկ Բաղունցը: Այսօր ժամը 3-ին խորհրդարանը պետք է պատասխաներ շարժման պահանջին։
Հիշեցնենք, որ շարժումը պահանջել էր, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմի ՌԴ ՆԳՆ-ին ՝ կոչ անելով անհապաղ բացել միջանցքը ՝ պահպանելով 5 կիլոմետրանոց գոտին ՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ։
Հակառակ դեպքում, եթե միջանցքը չբացվի, Արցախի ԱԺ-ն պետք է հրապարակայնորեն հայտարարի ՌԴ խաղաղապահների ՝ ստանձնած պարտավորությունները կատարելու անկարողության մասին և դիմի ԵԱՀԿ երկրներին և Ֆրանսիայի Սենատին ՝ ՄԱԿ-ի բոլոր հնարավոր մեխանիզմները գործի դնելու համար ՝ լրացուցիչ միջազգային խաղաղապահ ուժեր ներգրավելու համար, քանի որ տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման այլ տարբերակներ չեն երևում" ։

Сегодня Народное движение по деблокаде коридора в Арцахе передало свое требование в парламент Арцаха
Сегодня Народное движение по деблокаде коридора в Арцахе передало свое требование в парламент Арцаха, его принял вице-спикер Гагик Багунц. Сегодня в три часа дня парламент должен ответить на требование Движения.
Напомним, Движение потребовало, чтобы Национальное собрание Республики Арцах обратилось к МВ РФ с призывом немедленно открыть коридор, соблюдая пятикилометровую зону, согласно трехстороннему Заявлению от 9-го ноября 2020-го года. В противном случае, если коридор не откроют, НС Арцаха должно публично заявить о неспособности миротворцев РФ соблюдать взятые на себя обязательства и обратиться к странам ОБСЕ и Сенату Франции с просьбой задействовать все возможные механизмы ООН по привлечению дополнительных международных миротворческих сил, так как других вариантов сохранения мира в регионе не просматривается».