Արցախի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լուկաս Ֆուրլասի հետ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ապրիլի 26-ին հանդիպում է ունեցել փաստահավաք առաքելությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Եվրոպական խորհրդարանի կիպրոսցի պատգամավոր, Խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահ Լուկաս Ֆուրլասի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հետպատերազմական Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ ԵԽ պատգամավորն անթույլատրելի է որակել Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական կողմի ապօրինի անցակետի տեղադրումը: Լուկաս Ֆուրլասը հավաստիացրել է, որ ջանք չի խնայի շրջափակման հետևանքով Արցախում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի հանգուցալուծման համար։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՅԴ բյուրոյի հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի հատուկ ծրագրերի պատասխանատու Գևորգ Ղուկասյանը։
Լուկաս Ֆուրլասի ղեկավարած պատվիրակությունը նախօրեին եղել է Սյունիքի մարզում և դիտարկումներ իրականացրել Լաչինի միջանցքի սկզբնամասին հարակից հատվածներում:

26 апреля министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян провел встречу с депутатом Европарламента от Кипра, председателем Группы дружбы с Арменией в Европарламенте Лукасом Фурласом, находящимся в Республике Армения с миссией по сбору фактов.
Собеседники обсудили поствоенную ситуацию, сложившуюся вокруг Арцаха. Депутат Европарламента назвал недопустимой установку азербайджанской стороной незаконного контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре. Лукас Фурлас заверил, что не пожалеет усилий для разрешения гуманитарного кризиса, создавшегося в Арцахе вследствие блокады.
Во встрече также принял участие руководитель специальных программ центрального офиса «Ай Дат» Бюро АРФД Геворг Гукасян.
Делегация, возглавляемая Лукасом Фурласом, накануне побывала в Сюникской области Армении и провела наблюдения в районах, прилегающих к начальному участку Лачинского коридора.