Ապրիլյան ագրեսիան հերթական անգամ բացահայտեց խաղաղ գործընթացը տապալելու և հակամարտությունն ուժային ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի հեռահար նպատակները. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան քառօրյա պատերազմի 7-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«2016 թ․ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, կոպտորեն խախտելով 1994 թ. Կրակի և ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման մասին համաձայնագիրը, Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ հարձակման անցան Արցախի Հանրապետության դեմ՝ օգտագործելով իրենց ողջ հարձակողական զինանոցը, այդ թվում՝ ծանր զրահատեխնիկա, հրետանի և ռազմական օդուժ:
Ադրբեջանական զինուժը ոչ միայն գրոհեց ԱՀ Պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը, այլև թիրախավորեց սահմանամերձ բնակավայրերը՝ պատճառելով ավերածություններ, սպանելով և ծանր վիրավորելով անմեղ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների: Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը կատարեցին նաև բազմաթիվ վայրագություններ և պատերազմական հանցագործություններ, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և խաղաղ բնակիչների դաժան սպանություններ, գլխատումներ և սպանվածների մարմինների խոշտանգումներ։ Այդ դաժան հանցագործություններն իրականացնողները հետագայում Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության ողմից արժանացան պետական խրախուսման, իսկ նրանց հանցագործությունները փառաբանվեցին ադրբեջանական հասարակության մեջ և ներկայացվեցին որպես օրինակելի վարքագիծ:
Ապրիլյան ագրեսիան հերթական անգամ բացահայտեց խաղաղ գործընթացը տապալելու և հակամարտությունն ուժային ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի հեռահար նպատակները։ Ավելին, Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների անպատժելիությունը և ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու հանդեպ միջազգային հանրության հանդուրժողականությունը, ըստ էության, պարարտ հող նախապատրաստեցին և հնարավորություն ստեղծեցին Արցախի դեմ Ադրբեջանի նոր սադրանքների և ագրեսիայի համար։
Արդյունքում, ընդամենը չորս տարի անց՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, Ադրբեջանը, Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներգրավմամբ, նոր լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեց Արցախի դեմ՝ օկուպացնելով և էթնիկ զտման ենթարկելով Արցախի Հանրապետության տարածքի զգալի մասը։ Այսօր էլ, լիակատար անպատժելիության և անտարբերության մթնոլորտում, Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ և ահաբեկչական քաղաքականությունը Արցախի ժողովրդի նկատմամբ՝ շուրջ 4 ամիս Արցախի 120.000 բնակչությանը պահելով անօրինական շրջափակման մեջ, պարբերաբար խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը՝ թիրախավորելով ինչպես ԱՀ ՊԲ զինծառայողներին, այնպես էլ խաղաղ բնակչությանը, գրավելով նոր տարածքներ և ռազմավարական բարձունքներ, խաթարելով Արցախի ժողովրդի տարրական կենցաղային պայմաններն ապահովող ենթակառուցվածքների աշխատանքը։
Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող Ադրբեջանի անօրինական գործողությունները ցույց են տալիս, որ այդ երկրի իշխանությունները մտադիր չեն կատարել իրենց միջազգային պարտավորությունները և վարում են Արցախի հայաթափման և օկուպացման հետևողական քաղաքականություն։
Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, և առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, անհապաղ և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականությունը կանխելու և, նախքան հակամարտության համապարփակ կարգավորման հասնելը, Արցախում բնականոն կենսագործունեության ապահովման մեխանիզմներ և երաշխիքներ ներդնելու ուղղությամբ։ Այս համատեքստում կարևորում ենք Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը, ինչն անհրաժեշտ նախադրյալ է նրա իրավունքների, անվտանգության և խաղաղ զարգացման ապահովման համար»,-ասվում է հայտարարության տեքստում:

Степанакерт призывает Совбез ООН ввести гарантии для обеспечения нормальной жизнедеятельности в Арцахе
Министерство иностранных дел Республики Арцах распространило заявление по случаю 7-й годовщины развязанной Азербайджаном апрельской четырехдневной войны.
"В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года, грубо нарушив Соглашение о полном прекращении огня и военных действий 1994 года,вооруженные силы Азербайджана перешли в широкомасштабное наступление на Республику Арцах, используя весь свой наступательный арсенал, в том числе тяжелую бронетехнику, артиллерию и военную авиацию.
Азербайджанские военные атаковали не только передовые позиции Армии обороны Арцаха, но и приграничные населенные пункты, что понесло за собой разрушения, былиубиты и тяжело ранены ни в чем не повинные мирные жители, в том числе женщины и дети. Во время Апрельской войны вооруженные силы Азербайджана также совершили множество зверств и военных преступлений, в частности, жестокие убийства армянских военнопленных и мирных жителей, обезглавливание, поругание и истязание тел жертв.Совершившие эти зверские преступления впоследствии удостоились поощрения на государственном уровне — со стороны высшего руководства Азербайджана, а их преступления прославлялись в азербайджанском обществе и представлялись как поведение, достойное подражания. Апрельская агрессия еще раз выявила долгосрочные цели Азербайджана по срыву мирного процесса и силовому пути урегулированию конфликта. Более того, безнаказанность преступных действий Азербайджана и терпимость международного сообщества к невыполнению своих обязательств, по существу, подготовили благодатную почву и создали возможность для новых провокаций и агрессии Азербайджана против Арцаха.
И в результате всего через четыре года, 27 сентября 2020 года, Азербайджан, при активной поддержке Турции и с привлечением международных террористических группировок, развязал новую широкомасштабную войну против Арцаха, оккупировав и подвергнув этническим чисткам значительную часть территории Республики Арцах.
Даже сегодня, в обстановке полной безнаказанности и безразличия, Азербайджан продолжает свою агрессивную и террористическую политику в отношении народа Арцаха, уже около 4 месяцев удерживая в незаконной блокаде 120-тысячное население Арцаха, систематически нарушая договоренность о режиме прекращения огня от 9 ноября 2020 года, утвержденную при посредничестве Российской Федерации, нацеливаясь как на военнослужащих ВС Арцаха, так и на гражданское население, захватывая новые территории и стратегические высоты, нарушаяработу инфраструктур, обеспечивающих основные условия жизни народа Арцаха.
Продолжающиеся незаконные действия Азербайджана против народа Арцаха показывают, что власти этой страны не намерены выполнять свои международные обязательства и проводят последовательную политику по деарменизации и оккупации Арцаха.
Еще раз призываем международное сообщество, и в первую очередь— Совет Безопасности Организации Объединенных Наций, предпринять незамедлительные и действенные шаги с целью предотвращения политики этнических чисток и геноцида, проводимых Азербайджаном в отношении народа Арцаха, а в период до достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта— создать механизмы и гарантии обеспечения нормальной жизни в Арцахе.
В этом контексте мы придаем важность международному признанию права народа Арцаха на самоопределение, что является необходимой предпосылкой для обеспечения его прав, безопасности и мирного развития».