Ապրիլի 29-ից դադարել են ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ
Ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ, ինչպես նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ: Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
«Պատճառը ադրբեջանական կողմից հարուցված հերթական խոչընդոտն է, քանի որ Շուշիի մոտ ճանապարհի արգելափակված հատվածում Ադրբեջանի ուժային մարմինների ներկայացուցիչները պահանջել են Կարմիր խաչի վարորդների ու տեղափոխվող բուժառուների անձնագրային և մեքենաների ստուգումներ իրականացնել, ինչը նախկինում չէր իրականացվում և հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին:
Այս ընթացքում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով Արցախից ՀՀ մասնագիտացված բուժհաստատատություններ է տեղախոխվել 2 ծանր հիվանդ, իսկ 30 հիվանդ սպասում է շտապ տեղափոխման: Հիվանդների տեղափոխում չի իրականացվում, գնալով այդ խնդիրը հրատապ է դառնում:
Ներկա դրությամբ կասեցվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից դեղորայքի մատակարարումը Արցախի Հանրապետության տարածք, բայց հուսանք այն շուտով կվերսկսվի:
Դեղորայքի ներկրման կասեցմամբ պայմանավորված՝ ԱՀ Առողջապահության նախարարության ենթակա բոլոր բուժհաստատություններում կրկին դադարեցվել են պլանային վիրահատությունները, որոնք մասնակիորեն վերականգնվել էին շաբաթներ առաջ:
Այս խնդրի լուծման ուղղությամբ որոշակի ջանքեր են գործադրվում և հույս ունենք, որ կարճ ժամկետում Կարմիր խաչի անխափան տեղաշարժը կվերականգնվի»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:

Почему МККК прекратил транспортировку больных в медицинские учреждения РА и поставку медикаментов в Арцах? уточнение
С 29 апреля остановлена перевозка больных из Арцаха в медицинские учреждения РА, а также поставка медикаментов в Арцах.
Об этом говорится в распространенном Минздравом Республики Арцах заявлении, где указывается, что причиной является еще одно препятствие, созданное азербайджанской стороной, так как на перекрытом участке дороги в районе Шуши представители силовых структур Азербайджана потребовали провести паспортный и автомобильный досмотр водителей Красного Креста и перевозимого медицинского персонала, что ранее не осуществлялось и противоречит нормам международного гуманитарного права.
"За этот период из Арцаха в специализированные медицинские учреждения РА через российский миротворческий контингент перевезены 2 тяжелобольных, 30 пациентов ожидают срочной перевозки. Больных не перевозят, эта проблема становится все более ощутимой.
В настоящее время Международный Комитет Красного Креста приостановил поставку медикаментов на территорию Республики Арцах, но мы надеемся, что в скором времени она возобновится.