Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է Լավրովի հայտարարություններին
ՀՀ ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է «Վալդայ» համաժողովին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի մեկնաբանություններին:
Ներկայացնում  ենք ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը.
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը, որ ԼՂ հակամարտության մասին որոշ հայտարարությունները, մասնավորապես՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», «չեն նպաստում քաղաքական գործընթացի վերականգնման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը»:
Պատասխան. Հայաստանը եղել և մնում է աջակից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, որի անաչառ և անկողմնակալ միջնորդությունը գրավականն է խաղաղ կարգավորման ու այս հարցում համանախագահ երկրների միջև միասնության պահպանման: Միևնույն ժամանակ կարևոր ենք համարում, որ միջնորդներից յուրաքանչյուրը խուսափի ընտրովի և միակողմանի բնույթ կրող գնահատականներից:
Ձեր հարցում նշված մեկնաբանության առնչությամբ վերահաստատում ենք ԱԳՆ օգոստոսի 6-ի հայտարարությունը: Հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակորեն արտահայտված է ՀՀ վարչապետի բոլոր ելույթներում, ներառյալ՝ սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ ամբիոնից հնչեցված խոսքում, որը վերահաստատեց խաղաղության և փոխզիջման հասնելու Հայաստանի առաջարկած բանաձևը: Այդ առումով անընդունելի ենք համարում Ադրբեջանի անկարողությունը հրապարակայնորեն արտահայտվել խաղաղ կարգավորման այնպիսի լուծումների մասին, որոնք ընդունելի կլինեն Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Ադրբեջանի կողմից բանակցությունների արդյունքները միակողմանիորեն կանխորոշող պնդումներն առ այն, որ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի «բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում», չեն նպաստում խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը:
Հարց. ՌԴ ԱԳ նախարարը նաև նշել է դիակների փոխանակման, ինչպես նաև փոքրաթիվ կալանքի մեջ գտնվող անձանց փոխանակման մասին: Կարո՞ղ եք պարզաբանել՝ ինչի մասին է խոսքը:
Պատասխան. Դիակների փոխանակում տեղի չի ունեցել, այլ արցախյան կողմը, որպես մարդասիրական քայլ, թույլ է տվել Ադրբեջանի ԶՈՒ ծառայողի դիակի տարհանում:
Պետք է հստակ ամրագրենք, որ Հայաստանը կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվողների փոխանակում չի դիտարկում, այլ հանդես է գալիս հումանիտար իրավունքի շրջանակներում յուրաքանչյուր առանձին դեպքի հասցեագրման դիրքերից:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ արտգործնախարարը նշել էր. «Քաղաքական գործընթացն արգելակված է, և առայժմ այդ արգելակից դուրս գալ չի հաջողվում: Կողմերը բավականին լուրջ հայտարարություններ են կատարում: Այդ թվում, որ Ղարաբաղը Հայաստան է: Ինչպես Ալբանիայի վարչապետն էր Տիրանայից հայտարարում, որ Կոսովոն Ալբանիա է: Սա, իհարկե, չի օգնում քաղաքական գործընթացի վերականգնման համար մթնոլորտի ստեղծմանը»:

МИД Армении отреагировал на заявление Лаврова по Карабаху
Министерство иностранных дел Армении отреагировало на заявление  главы внешнеполитического ведомства России Сергея Лаврова по нагорному Карабаху.
Так, в ответ на заявление  Лаврова о том, что «стороны делают заявления достаточно серьезные. В том числе, что Карабах это Армения» и «это, конечно, не помогает создать атмосферу для возобновления политического процесса», пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян заметила: «Армения содействовала и содействует формату Минской группы ОБСЕ, залогом объективного и беспристрастного  посредничества которого в мирном урегулировании является обеспечение единства стран-сопредседателей».
При этом она подчеркнула важность того, чтобы каждый из посредников избегал оценок, носящих  избирательный и односторонний характер. Она вновь подчеркнула, что позиция армянской стороны четко выражена во всех заявлениях премьер-министра, в том числе в выступлении от 24 сентября с трибуны ООН, где подтверждена  выдвинутая Арменией формула мира и компромисса.
«В этой связи считаем неприемлемой неспособность Азербайджана публично высказать свою позицию по таким вариантам мирного урегулирования, которые будут приемлемы для народов Армении, Арцаха и Азербайджана. Заявления Азербайджана, которые односторонне предопределяют исход переговоров, в том числе и утверждения о том, что конфликт должен быть решен «исключительно в рамках территориальной целостности Азербайджана», не способствуют созданию атмосферы для продвижения мирных переговоров»,- заявила Нагдалян.
Говоря о заявления Лаврова о возможности обмена телами и  задержанными, пресс-секретарь МИД заметила: «Не было обмена телами. Арцахская сторона, в качестве гуманитарного шага, позволила эвакуировать тело военнослужащего ВС Азербайджана».
При этом она подчеркнула, что Армения не рассматривает вопроса обмена задержанных лиц, но выступает с позиций необходимости рассмотрения каждого отдельного случая с точки зрения гуманитарного права.
Отметим, что сегодня Степанакерт заявил о невозможности обмена находящихся на территории Азербайджана армянских пленных на осужденных в Арцахе азербайджанских диверсантов Гулиева и Аскерова.
Напомним, что заявление о том, что «Арцах – это Армения» прозвучало с уст премьера Пашиняна во время его выступления на степанакертской площади Возрождения.