Անկարան Ղարաբաղում Ադրբեջանին աջակցել է անօդաչու սարքերով, զինամթերքով և ռազմական հրահանգիչներով․ Bild
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը հուլիսի 28-ին սպառնացել է Իսրայելին ռազմական ներխուժմամբ։ «Ինչպես մտանք Ղարաբաղ և Լիբիա, նույնը կանենք նրանց հետ»,- ասել է Թուրքիայի ղեկավարը։ Խոսքը երկու հակամարտությունների մասին է, որոնց Թուրքիան ռազմական միջամտություն է կատարել։
Bild-ի փոխանցմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի համար պատերազմում Անկարան Ադրբեջանին աջակցել է անօդաչու սարքերով, զինամթերքով և ռազմական հրահանգիչներով։ Լիբիայում թուրք զինվորներն անցել են միջազգայնորեն ճանաչված կառավարության կողմը՝ ընդդեմ գեներալ Հաֆթարի զորքերի։
Թուրքիան ունի մեծ և ժամանակակից սարքավորումներով զինված բանակ, որի թվաքանակը կազմում է ընդամենը 450 հազար ակտիվ զինվոր։ Թուրքական բանակը գործում է հարեւան Իրաքում և Սիրիայում, որտեղ մի քանի ռազմակայաններ ունի։ Մի քանի տասնյակ հազար թուրք զինվորներ նույնպես տեղակայված են Կիպրոսի օկուպացված հյուսիսային հատվածում։
Թուրքիայի փորձագետ Էրեն Գուվերչինը նշում է, որ Էրդողանը դժվար թե կարողանա իրական ռազմական գործողությունների անցնել։
«Էրդողանը միտումնավոր կրակի հետ է խաղում։ Նա մի կողմից ցանկանում է երկրի ներսում ուժեղ մարդու պատկերել, մյուս կողմից՝ որպես այսպես կոչված իսլամական աշխարհի առաջնորդ»,- կարծում է Գուվերչինը։
Ժողովրդավարությունների պաշտպանության ամերիկյան հիմնադրամի ռազմական փորձագետ Սեթ Ֆրանցմանը կարծում է, որ Էրդողանն օգտագործում է իր սպառնալիքները ներքաղաքական նպատակներով՝ մկանները ճկելու համար։
«Սակայն ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան չպետք է սպառնա Իսրայելին ռազմական գործողություններով՝ նույնիսկ եթե դա պարծենալու հարց է։ Ուղղակի ռազմական էսկալացիան քիչ հավանական է. արևմտյան երկրները կհամոզեն Անկարային չձեռնարկել Իսրայելի դեմ ռազմական գործողություններ: Սակայն, հաշվի առնելով Թուրքիայի պատրաստակամությունը՝ ընդլայնելու իր ռազմական նվաճումները Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքի որոշ հատվածներում, նրա սպառնալիքներին միշտ պետք է լուրջ վերաբերվել», - ասել է Ֆրանցմանը:

Bild: Турция в Карабахе помогла Азербайджану беспилотниками, боеприпасами и военными инструкторами
28 июля президент Турции Реджеп Эрдоган пригрозил Израилю военным вторжением.  «Так же, как мы вошли в Карабах и Ливию, мы сделаем то же самое с ними», — заявил турецкий лидер. Речь идет о двух конфликтах, в которые Турция вмешалась военным путем.
Как пишет Bild, в войне за Нагорный Карабах Анкара поддержала Азербайджан беспилотниками, боеприпасами и военными инструкторами. В Ливии турецкие солдаты выступили на стороне международно признанного правительства против войск генерала Хафтара.
В Турции — большая и современно оснащенная армия, которая насчитывает чуть менее 450 тысяч действующих солдат. Турецкая армия действует в соседних Ираке и Сирии, где у нее есть несколько военных баз. Несколько десятков тысяч турецких солдат размещены также на оккупированной северной части Кипра.
Эксперт по Турции Эрен Гюверчин отмечает, что Эрдоган вряд ли в состоянии перейти к реальным военным действиям.
«Эрдоган намеренно играет с огнем. С одной стороны, он хочет изобразить сильного человека внутри страны, а с другой — представить себя в качестве лидера так называемого исламского мира», — полагает Гюверчин.
Военный эксперт американского аналитического центра Foundation for Defense of Democracies Сет Францман считает, что Эрдоган использует свои угрозы во внутриполитических целях, чтобы поиграть мускулами.
«Но Турция, член НАТО, не должна угрожать Израилю военными действиями, даже если речь идет о бахвальстве. Прямая военная эскалация маловероятна: западные страны убедят Анкару не предпринять военные действия против Израиля. Однако, учитывая готовность Турции расширять свои военные успехи в Африке и некоторых частях Ближнего Востока, ее угрозы всегда следует воспринимать всерьез», — отметил Францман.