Կոչ ենք անում ՀՀ պատվիրակությանը՝ անհապաղ դադարեցնել վաշինգտոնյան բանակցությունները՝ մինչև Արցախի հետ շփման գծում և ՀՀ սահմաններում լիակատար հրադադարի հաստատումը.Արցախի ԱԺ
Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ն ընդունեց հայտարարություն, որով կոչ է անում Վաշինգտոնում հայկական պատվիրակությանն անհապաղ դադարեցնել բանակցությունները: Հայտարարությունն ընթերցեց ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Հայտարարությունում ասվում է. «Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ին ընդունված ԼՂ-ում հաստատված հրադադարի ռեժիմը սույն թվականյի հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերվա ժամը 1.30-ից տարբեր տեսակի զինատեսակներից կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության տարածքի ուղղությամբ, որի հետեւանքով զոհվել է մեր 4 հայրենակից:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման պայմաններում հրետըանային միջոցների եւ ԱԹՍ-ների  կիրռմամբ Արցախի քաղաքացիների այս հերթական սպանությունը վկայում է, որ այդ հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը  անտեսելով միջազգային հեղինակավոր  կոչերն ու որոշումները, խաղաղության ու երկխոսության կեղծ օրակարգերով սքողված, ցեղասպանական գործողություններով ձգտում է ռազմական, քաղաքական, տնտեսական գործիքակազմերի կիրառմամբ  հասնել իր հիմնական նպատակին՝ Արցախի վերջնական հայաթափմանը: Ուշագրավ եւ հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի  պարբերաբար իրականացվող խախտումների  այս նոր միջադեպը  նախորդ դեպքերին համանման նույնպես արձանագրվել է այն ժամանակ, երբ  ԱՄՆ պետքարտոուղարի միջնորդությամբ  Վաշինգտոնում տեղի են ունենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հերթական բանակցությունները՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղ կարգավորման հարցերի  շուրջ: Դա, անշուշտ, եւս մեկ անգամ հաստատում եւ վկայում է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ տեղի ունեցող  բանակցությունները նոփւյնպես իրականում ոչ այլ ինչ են, քան տարածաշրջանում տեւական խաղաղության ու կայունության մթնոլորտի ձեւավորման նմանակում, իբր միջազգային ջանքերի համատեքստում:
Խորապես անհանգստացած առկա վտանգավոր իրողությամբ,  Արցախի ժողովրդի անունից դիմում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին,. ԵԱՀՄ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին, կրեկցանքի հայտարարություններից, հորդորներից  եւ խորհուրդներից զատ  ձեռնարկել կոնկրետ գործնական քայլեր: Մասնավորապես պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զսպելով նրա ագրեսիվ նկրտումները:
Հավոզված ենք, որ երկակի ստանդարտներով գործելաոճը ավելի է ոգեւորում Ադրբեջանին՝ նրան դարձնելով սանձարձակ եւ անվերահսկելի:
ՌԴ-ին խաղաղության առաքելության շրջանակում  առավել կոշտ միջոցներով կասեցնել  Ադրբեջանի հակամարդկային, ցեղասպան գործողությունները:
Վաշինգտոնյան բնակցություններում Հայաստանի պատվիրակության՝ անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած  բանակցությունները մինչեւ Արցախի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի  սահմանենրում լիակատար հրադադարի  հաստատումը: եւ այն պահպանելու փաստաթղթային երաշխիքների տրամադրումը: Հակառակ պարագայում բանակցությունների շարունակումը կնշանակի  ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ պհվածքի  խրախուսում եւ միջազգային մակարդակով արտոնություն:
Մեր խոնարհումը բերելով հանուն հյրենիքի իրենց կյանքը նվիրբերած մեր 4 նահատակների հիշատակին, պատրասկկամ ենք շարունակելու  նրանց սուրբ գործը»:

Немедленно прекратите переговоры: Парламент Арцаха обратился к Мирзояну
Национальное Собрание Республики Арцах сегодня приняло заявление относительно последней азербайджанской агрессии, унесшей жизни 4 человек. В заявлении, в частности, говорится:
«Вооруженные силы Азербайджана в очередной раз грубо нарушив режим прекращения огня, закрепленный заявлением от 9 ноября 2020 года, в ночь с 27 на 28 июня, начиная с 01: 30, из разных видов оружия открыли огонь в направлении Арцаха, в результате чего погибли 4 наших соотечественника. Это очередное убийство граждан Республики Арцах с применением различного вида оружия, в том числе и беспилотных летательных аппаратов в условиях полной блокады Арцаха со стороны Азербайджана, свидетельствует о том, что военно-политическое руководство этой республики, игнорируя призывы и решения авторитетных международных структур, посредством геноцидальных действий, завуалированных под лживой повесткой мира, стремится с применением силовых, политических и экономических инструментов достичь своей основной цели - окончательного изгнания армян из Арцаха.
Примечательно, что этот новый инцидент нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана, как и многие из прежних был зафиксирован на фоне проходящих в Вашингтоне переговоров глав внешнеполитических ведомств Армении, Азербайджана и США вокруг мирного урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Это, несомненно, еще раз свидетельствует и подтверждает тот факт, что переговоры вокруг «мирного договора» в действительности являются просто фарсом.
Мы глубоко обеспокоенные существующей опасной реальностью, и от имени народа Республики Арцах обращаемся к Совбезу ООН, главам стран-посредников Минской группы ОБСЕ помимо заявлений и призывов сочувствия и советов предпринять конкретные практические шаги по регулированию ситуации, в частности, применить санкции в отношении Азербайджана, сдерживая его агрессивные амбиции. Мы уверены, что своими двойными стандартами вы еще больше воодушевляете Азербайджан, делая его разнузданным и неконтролируемым.
Призываем Российскую Федерацию в рамках миротворческой миссии более жесткими мерами пресечь античеловеческие, геноцидальные действия Азербайджана. Призываем делегацию Республики Армения, участвующую в вашингтонских переговорах, незамедлительно прекратить переговоры до установления полного перемирия на линии соприкосновения с Арцахом и на границах РА и предоставления документальных гарантий его соблюдения. В противном случае продолжение переговоров будет означать поощрение агрессивного поведения азербайджанской стороны и ее привилегированность на международном уровне. Преклоняемся перед памятью наших четырех героев, отдавших свои жизни за Родину, мы готовы продолжить их святое дело».