ԱՄՆ-ը պետք է վերջ դնի Արցախում արհեստականորեն ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին. ԱՄՆ կոնգրեսական
ԱՄՆ-ը պետք է ուժեղացնի ջանքերը՝ վերջ դնելու արհեստականորեն ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը շրջափակելու հետևանքով: Նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի անդամ Աննա Էշուն։
«Արդեն երրորդ ամիսն է, ինչ շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դաժան շրջափակումը, և Միացյալ Նահանգները պետք է ակտիվացնի ջանքերը՝ արհեստականորեն ստեղծված այս հումանիտար ճգնաժամին վերջ դնելու համար», - Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Էշուն։
Կոնգրեսականը նաև նշել է, որ հպարտ է լինել Արցախի շրջափակումը դատապարտող երկկուսակցական բանաձևի համահեղինակը՝ ԱՄՆ նախագահ «Բայդենի վարչակազմին կոչ անելով պատասխանատվության ենթարկել Ալիևի ռեժիմին՝ պատժամիջոցներ կիրառելով Ադրբեջանի պաշտոնյաների նկատմամբ և դադարեցնելով ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին»։

США должны положить конец искусственно созданному в Арцахе гуманитарному кризису: конгрессмен США
Соединенные Штаты должны интенсифицировать усилия по прекращению искусственно созданного в Арцахе гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Азербайджаном Лачинского коридора. Об этом заявила член Палаты представителей США Анна Эшу.
«Жестокая блокада Арцаха со стороны Азербайджана продолжается уже третий месяц, и США должны интенсифицировать свои усилия, чтобы положить конец этому искусственно созданному гуманитарному кризису», - написала Анна Эшу в своем микроблоге в Twitter.
Конгрессмен также отметила, что она гордится тем, что является соавтором двухпартийной резолюции, осуждающей блокаду Арцаха, призывающей администрацию президента США Байдена привлечь к ответственности режим Алиева путем введения санкций против официальных лиц Азербайджана и прекращения военной помощи США Азербайджану.