ԱՄՆ սենատորները նամակ են հղել պետքարտուղար Բլինքենին՝ հորդորելով օգնել Արցախին
Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն ավերիչ հետևանքներ ունի արդեն իսկ խոցելի տարածաշրջանի համար, որը դեռ վերականգնվում է 2020 թվականի ադրբեջանական հարձակման հետցնցումներից: Չնայած պնդումներին, որ շրջափակումն իրականացվում է «էկոցուցարարների» կողմից, ինչպես երևում է, վերջնական պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանում Ալիևի վարչակարգը: Ավելին, ռուսական ուժերը, որոնց վստահված է խաղաղության պահպանումը, հստակորեն ձախողել են իրենց պարտականությունները: Այս մասին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին ուղղված նամակում գրել են ԱՄՆ սենատորներ Բոբ Մենենդեսը և Ջեք Ռիդը:
Նամակում սենատորները ներկայացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաղորդագրությունները Լաչինի միջանցքի շրջափակման նպատակների և հետևանքների մասին: Նշվում է, որ Արցախում կա սննդամթերքի պակաս, ինչը լուրջ մտահոգության առիթ է:
«Միացյալ Նահանգները չի կարող մի կողմ կանգնել, մինչ Ալիևի ռեժիմն անզգամաբար սպառնում է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների կյանքին, և պետք է պատասխանատվության ենթարկի Ադրբեջանին՝ սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հասանելիությունից քաղաքացիական բնակչությանը զրկելու համար», - գրված է նամակում:
Սենատորները նաև գոհունակություն են հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի վերջին հայտարարությունների առնչությամբ, որոնցով Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ էր արվում վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Մենք ողջունում ենք մարդասիրական ճգնաժամ առաջացնող այս շրջափակման համար Ադրբեջանի պատասխանատվության ճանաչումը, սակայն միևնույն ժամանակ Միացյալ Նահանգները պետք է քայլեր ձեռնարկի պաշարված բնակչության համար մարդասիրական և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ազատ հոսքը վերականգնելու ուղղությամբ: Մենք պետք է աջակցենք կազմակերպություններին, որոնք աշխատում են օգնություն տրամադրելու ուղղությամբ, և պետք է աշխատենք մեր համախոհ գործընկերների հետ ամբողջ Եվրոպայում, ովքեր նույնպես մտահոգություն են հայտնել Բաքվի գործողությունների առնչությամբ, որպեսզի ճնշենք Ալիևի ռեժիմին՝ դադարեցնել այս անընդունելի շրջափակումը», - նշում են ԱՄՆ սենատորները:

Сенаторы США направили госсекретарю Энтони Блинкену письмо с призывом помочь Арцаху
Блокада Нагорного Карабаха имеет разрушительные последствия для и без того уязвимого региона, который все еще восстанавливается после последствий азербайджанского нападения 2020 года. Несмотря на заявления о том, что блокаду осуществляют «экопротестующие», похоже, что окончательная ответственность лежит на алиевском режиме Азербайджана. Более того, российские силы, которым поручена миротворческая миссия, определенно провалили свои обязанности. Օб этом написали сенаторы США Боб Менендес и Джек Рид в письме на имя госсекретаря США Энтони Блинкена.
В письме сенаторы представили сообщения МИД РА и Защитника прав человека о целях и последствиях блокады Лачинского коридора. Отмечено, что в Арцахе ощущается нехватка продовольствия, что вызывает серьезную озабоченность.
«Соединенные Штаты не могут оставаться в стороне, в то время как режим Алиева безжалостно угрожает жизни граждан Нагорного Карабаха, и должны привлечь Азербайджан к ответственности за лишение гражданского населения доступа к продуктам питания и предметам первой необходимости», - говорится в письме.
Сенаторы также выразили удовлетворение недавними заявлениями официального представителя Госдепартамента США, призывающего правительство Азербайджана восстановить свободу передвижения в Нагорном Карабахе.
«Мы приветствуем признание ответственности Азербайджана за эту блокаду, которая вызвала гуманитарный кризис, но в то же время Соединенные Штаты должны предпринять шаги для восстановления свободного потока гуманитарных товаров и товаров первой необходимости для осажденного населения. Мы должны поддерживать организации, которые работают над оказанием помощи, и мы должны работать с нашими партнерами-единомышленниками по всей Европе, которые также выразили обеспокоенность действиями Баку, чтобы оказать давление на режим Алиева, дабы он прекратил эту неприемлемую блокаду», - отметили сенаторы США.