ԱՄՆ կոնգրեսականը հորդորել է Արցախին 50 մլն ԱՄՆ դոլարի աջակցություն ցուցաբերել
ԱՄՆ կոնգրեսական, Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Քրիս Սմիթը կոչ է արել 50 մլն ԱՄՆ դոլար տրամադրել Արցախի անվտանգային, բնակարանային, բուժօգնության, ենթակառուցվածքների և այլ կարիքների համար:
Այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների ենթահանձնաժողովի ղեկավարներին ուղղված նամակում Սմիթը նշել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական ուժերի կողմից սանձազերծված հարձակումների հետևանքով, որոնց լայնորեն աջակցում էր Թուրքիան, Լեռնային Ղարաբաղում հազարավոր մարդիկ մահացան և վիրավորվեցին, հազարավոր մարդիկ մնացին անօթևան, ոչնչացվեցին կենսական ենթակառուցվածքներ: Նա ընդգծել է, որ առնվազն 50 մլն ԱՄՆ դոլարի մարդասիրական օգնություն է անհրաժեշտ տրամադրել Արցախին սննդի անվտանգության, բնակարանների, բուժօգնության ապահովման և ենթակառուցվածքների վերականգնման նպատակով:
Նա դատապարտել է Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձկանների Ադրբեջան տեղափոխելու և նրանց հայերի դեմ կռվում օգտագործելու փաստը՝ ընդգծելով, որ պետքարտուղարությունը համապատասխան գնահատական պետք է տա Արցախի դեմ թուրքական կողմի գործողություններին:
Նա նաև հորդորել է վերականգնել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումը, որը սահմանափակում է Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը՝ նախատեսելով միայն մարդասիրական աջակցություն: Այն ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը չպետք է աջակցություն տրամադրի, քանի դեռ այդ երկիրը քայլեր չի ձեռնարկել Հայաստանի և Արցախի դեմ շրջափակումներն ու ուժի կիրառման տարբերակները վերացնելու ուղղությամբ:

Конгрессмен США призвал оказать Арцаху содействие в размере 50 млн долларов Конгрессмен США, член комиссии по внешним отношениям
Конгрессмен США, член комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Крис Смит призвал предоставить 50 млн. долларов США Арцаху на строительные расходы, расходы по обеспечению безопасности, медицинской помощи и других нужд.
В письме, направленном руководителям подкомиссии по ассигнованиям Палаты представителей, Смит отметил, что в результате развязанной в сентябре 2020 года Азербайджаном войны при широкой поддержке Турции в Нагорном Карабахе погибли и были ранены тысячи людей, тысячи людей остались без крова, были уничтожены жизненно важные инфраструктуры. Он подчеркнул, что Арцаху необходимо предоставить гуманитарную помощь в размере 50 млн долларов для обеспечения безопасности, осуществления строительных работ, восстановления инфраструктур. Он осудил факт использования по инициативе Турции сирийских наемников Азербайджаном против Арцаха, подчеркнув, что Госдеп должен дать соответствующую оценку действиям турецкой стороны.
Конгрессмен также призвал восстановить 907-ю поправку к Акту «О поддержке свободы», которая ограничивает предоставление Азербайджану военной помощи. Акт ограничивает американскую помощи Азербайджану, пока эта страна не предпримет шагов по устранению блокады и не откажется от намерения применения силы против Армении и Арцаха.