հինգշաբթի, հունիս 26
ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են անում ՄԱԿ-ի մանդատ և խաղաղապահ առաքելություն ստեղծել՝ պաշտպանելու Արցախի հայերին
Ավելի քան 40 ԱՄՆ կոնգրեսականներից բաղկացած երկկուսակցական խումբը միացել է Բայդենի վարչակազմին ուղղված կոչին՝ ուղղված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկելու՝ «մանդատ և խաղաղապահ առաքելություն ստեղծելու» համար՝ պաշտպանելու Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) 120,000 հայ քրիստոնյաներին` Ադրբեջանում շարունակվող ցեղասպանությունից, հայտնում է Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախումբը:
«Մենք միանում ենք Կոնգրեսի հայկական խմբի մեր գործընկերներին՝ կոչ անելով նախագահ Բայդենին, որը համահունչ է Ցեղասպանության կոնվենցիայով Ամերիկայի բարոյական և իրավական պարտավորություններին, առաջնորդել ջանքերը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում՝ ստեղծելու մանդատ՝ աջակցելու, կառավարելու և պաշտպանելու Ալիևի ռեժիմի կողմից ցեղասպանության սպառնալիքի տակ գտնվող Արցախի հայերին»,- ասել է Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը։
Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդին ուղղված նամակում օրենսդիրները դատապարտել են Ադրբեջանի ցեղասպանական շրջափակումը և հարձակումը արցախցի խաղաղ բնակիչների վրա։ «Այս շաբաթ ադրբեջանական ուժերի զանգվածային հարձակումը մինչ օրս հայերի դեմ նրանց ցեղասպանական արշավի ամենասարսափելի էսկալացիան էր: Այն կոչված էր հպատակեցնելու բնակչությանը, որը ամիսներ շարունակ սովամահ էր եղել ադրբեջանական ռեժիմի օրոք, մինչդեռ նախագահ Ալիևը բազմիցս խաղաղություն և լարվածության թուլացում էր խոստանում Միացյալ Նահանգներին և այլ միջազգային խաղացողներին»:
Օրենսդիրները նախանշել են կոնկրետ քայլեր, որոնք կարող է ձեռնարկել Միավորված ազգերի կազմակերպությունը՝ Արցախի հայ բնակչությանը պաշտպանելու համար։ «Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պետք է արագ գործի, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում անկախ մոնիտորինգ իրականացնի և երաշխավորված պաշտպանություն ապահովի անմեղ խաղաղ բնակչության հետագա արյունահեղությունը կանխելու և տարածաշրջանում հայերի անվտանգությունը ապահովելու համար:
ՄԱԿ-ը պետք է նաև շտապ մարդասիրական օգնություն տրամադրի՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և այլ պետական ​​կառույցների հետ համակարգելով և աշխատի ապահովելու, որ Լաչինի միջանցքը բաց մնա մարդասիրական օգնության փոխադրման համար»:
Օրենսդիրները նաև կոչ են արել Բայդենի վարչակազմին կիրառել 907-րդ հոդվածի սահմանափակումները Ադրբեջանին ԱՄՆ ռազմական և անվտանգության աջակցության վերաբերյալ և «պատժամիջոցներ սահմանել ադրբեջանցի պաշտոնյաների դեմ՝ ուժեղ ազդանշան ուղարկելու համար, որ մեր երկիրը չի հանդուրժի քաղաքական բռնությունը»:
«Մենք հաստատապես հավատում ենք, որ Միացյալ Նահանգները և միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն են կրում գործելու և կանխելու Հայոց երկրորդ ցեղասպանությունը, որին մենք այժմ ականատես ենք լինում: Այս պահը կարող է լինել վերջին հնարավորությունը՝ փրկելու այս մարդկանց և կանխելու էթնիկ զտումները։ Մի վատնեք այն»:
Կոնգրեսականների նամակը հասել է սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի նախօրեին, որտեղ նախատեսվում է քննարկել Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակման հարցը։

Конгрессмены США призывают к мандату ООН и миротворческой миссии для защиты армян Арцаха
Двухпартийная группа из более чем 40 конгрессменов США присоединилась к призыву к администрации Байдена предпринять конкретные действия в Совете Безопасности ООН, чтобы «создать мандат и миротворческую миссию» для защиты 120 000 армянских христиан Арцаха (Нагорного Карабаха) от продолжающего геноцида в Азербайджане, сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
«Мы присоединяемся к нашим коллегам по Армянской группе Конгресса и призываем президента Байдена – в соответствии с моральными и юридическими обязательствами Америки по Конвенции о геноциде – возглавить усилия в рамках Совета Безопасности ООН по созданию мандата для оказания помощи, управления и защиты находящихся под угрозой геноцида со стороны режима Алиева арцахских армян», - заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
В письме госсекретарю Энтони Блинкену и послу США в ООН Линде Томас-Гринфилд законодатели осудили геноцидную блокаду Азербайджана и нападение на гражданское население Арцаха. «Масштабное нападение азербайджанских сил на этой неделе стало самой вопиющей эскалацией их кампании геноцида против армян на сегодняшний день. Оно было разработан, чтобы подчинить население, которое месяцами голодало из-за азербайджанского режима, в то время как президент Алиев неоднократно обещал мир и деэскалацию Соединенным Штатам и другим международным игрокам».
Законодатели наметили конкретные действия, которые Организация Объединенных Наций может предпринять для защиты армянского населения Арцаха. «Организация Объединенных Наций должна действовать быстро, чтобы осуществить независимый мониторинг на местах в Нагорном Карабахе и обеспечить гарантированную защиту, чтобы предотвратить дальнейшее кровопролитие невинных гражданских лиц и обеспечить безопасность армян в регионе. ООН также должна предоставить чрезвычайную гуманитарную помощь в координации с USAID и другими государственными структурами, а также работать над тем, чтобы Лачинский коридор оставался открытым для транспортировки гуманитарной помощи».
Законодатели также призвали администрацию Байдена обеспечить соблюдение ограничений  907-ой поправки об американской военной помощи и помощи в сфере безопасности Азербайджану и «ввести санкции против азербайджанских чиновников, чтобы подать сильный сигнал о том, что наша страна не потерпит политического насилия».
«Мы твердо верим, что Соединенные Штаты и международное сообщество несут ответственность за действия и предотвращение второго Геноцида армян, который мы сейчас наблюдаем. Этот момент может стать последней возможностью спасти этих людей и предотвратить полномасштабную этническую чистку. Не трать его впустую».
Письмо конгрессменов поступило накануне заседания Совета Безопасности ООН 21 сентября, на котором планируется обсудить нападение Азербайджана на Арцах.