Ալիևը կրկին կեղծում է պատմությունը․ Արտակ Բեգլարյան
Արցախը հազարամյակներով եղել է հայկական և հավերժ կմնա այդպիսին՝ մեր համազգային կամքի ու ջանքի շնորհիվ: Ալիևները եկել ու անցել են դարերի թոհուբոհով, հայկական Արցախը միշտ մնացել է կանգուն: Այս մասին գրառում է կատարել ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Ակնհայտ է, որ Իլհամ Ալիևը իր վերջին հարցազրույցով նպատակ ուներ հերթական անգամ մոլորության մեջ պահելու իր հասարակությանն ու միջազգային լսարանին և կերակրելու ստերով Արցախի վերաբերյալ: Մասնավորապես՝
Ալիևը հերթական անգամ «ճիշտ» է, երբ ասում է, որ Ադրբեջանի տարածքում չկա Լեռնային Ղարաբաղ անվանմամբ տարածք: Այո, Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքից դուրս է, երբեք չի եղել Ադրբեջանի տարածքում և չի էլ լինելու:Արցախի կարգավիճակի մասին նրա պնդումները պարզապես ինքնախաբեության ու ստախոսության դրսևորումներ են, քանի որ անկախ առկա կորուստներից ու դժվարություններից՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետությունը գործում է լիարժեքորեն, ինչպես գործում էր նախապատերազմյան ժամանակահատվածում:
Մենք ունենք կայացած պետական ինստիտուտներ ու ատրիբուտներ և դրանք զարգացնելու ու ամրապնդելու անկոտրում կամք: Իսկ Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները երբևէ չեն ընդունելու Ադրբեջանի կազմում որևէ դե ֆակտո կամ դե յուրե կարգավիճակ, և հետևողական պայքարով հասնելու ենք մեր անկախության միջազգային ճանաչմանը:Ստախոսության հերթական դրսևորում էր նաև այն պնդումը, որ Արցախում այժմ 25,000 բնակիչ կա,դա այն դեպքում, երբ շուրջ 115,000-120,000 մարդ է բնակվում Արցախում: Այստեղ հետաքրքրական է նրա պնդման համատեքստը, քանի որ դրա միջոցով նա խոստովանում ու ընդունում է, որ Արցախի ճակատագիրն ու ապագան կախված է հենց Արցախի բնակչությունից, և փորձում է պարզունակ հնարքով կեղծել իրականությունը:Նա կրկին կեղծում է պատմությունը՝ արդարացիորեն նշելով, որ ԼՂԻՄ-ը արհեստական միավորում էր, բայց դա ներկայացնում է որպես Ադրբեջանի դեմ քայլ՝ անտեսելով այն փաստը, որ իրականում հենց հայ ժողովրդին ոչ ոք չի հարցրել Արցախը Ադրբեջանին բռնակցելիս:
Ճշմարտությունն այն է, որ հակամարտությունը մեկնարկել է նախախորհրդային ժամանակաշրջանում ու անարդար որոշումները կայացվել են խորհրդային առաջին տարիներին՝ ամբողջությամբ հայաբնակ Արցախի բնակչության կամքին հակառակ: Հետևաբար, տեղին չէ հակամարտությունը դիտարկել 1988 թվականից ի վեր, և պետք է ընդունել իրավական ու պատմական փաստերը, որ Արցախը 1921թ. ոչ միայն բռնակցվել է Ադրբեջանին, այլ նաև այդ ժամանակ ու մինչև ԽՍՀՄ փլուզումը արհեստականորեն ու մեծապես կրճատվել են Լեռնային Ղարաբաղի սահմանները (այդ թվում՝ 1928թ. ԼՂԻՄ-ը կտրվել է ՀԽՍՀ հետ սահմանից), արհեստականորեն փոխվել է ժողովրդագրական պատկերը, տեղի է ունեցել սպիտակ ցեղասպանություն: Փաստորեն, ԼՂԻՄ-ի ձևավորմանն անդրադառնալով՝ ստացվում է, որ Ալիևն ընդունում է հակամարտության կարգավորման գործում դրա հիմքերը (ներառյալ՝ սահմանային ու ժողովրդագրական պատկերը) հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը:
Եթե հայերը Արցախում եկվորներ են 19-րդ դարի սկզբից, ապա ու՞մ հետ էին պատերազմում զավթիչ Փանահ ու Իբրահիմ խաները 18-րդ դարի կեսերին, ովքե՞ր են ջարդել օսմանյան զորքերին Արցախում 18-րդ դարի սկզբին, ի՞նչ լեզվով են գրված Գանձասարի ու Դադիվանքի միջնադարյան արձանագրությունները, արդյո՞ք կաշառված էին անտիկ ու միջնադարյան օտարերկրացի պատմիչները հայկական Արցախի մասին վկայելիս, և այլն, և այլն»,-գրել է նա:

«Если армяне стали жить в Арцахе лишь с начала 19-го века», то кто разгромил османские войска в начале 18-го века: Госминистр Арцаха ответил Алиеву
Арцах был, есть и будет армянским, благодаря воле и усилиям армянского народа. Алиевы приходят и уходят, а армянский Арцах живет и будет жить на протяжении веков. Об этом на своей странице в Facebook написал госминистр Арцаха Артак Бегларян.
«Очевидно, что Ильхам Алиев своим последним интервью преследовал цель в очередной раз ввести в заблуждение свое общество и международную аудиторию, распространяя дезинформацию о ситуации в Арцахе. Однако, должен констатировать, что на этот раз Алиев прав, когда говорит, что в пределах границ АР нет территории под названием Нагорный Карабах. Да, Нагорный Карабах находится за пределами Азербайджана, он никогда не был и не будет в составе АР. А народ и власти Арцаха никогда не согласятся на какой-либо статус республики в составе Азербайджана. Мы последовательной борьбой добьемся международного признания нашей независимости.
Утверждения Алиева о статусе Арцаха являются проявлением самообмана и лжи, поскольку независимо от потерь и трудностей Республика Арцах (Нагорный Карабах) состоявшееся государство, которое мы намерены последовательно укреплять и развивать. Очередным проявлением лжи стало утверждение Алиева о том, что в Арцахе сейчас живет 25 000 человек. На самом же деле, сейчас в Арцахе проживает около 115 000-120 000 человек. Однако примечательно то, что Алиев этим заявлением признает, что будущее и судьба Арцаха зависят от его населения, и пытается примитивными трюками сфальсифицировать реальность.
Он вновь фальсифицирует историю, при этом, честно признавая, что НКАО было искусственным объединением, однако, это решение советских властей Алиев представляет в антиазербайджанском свете, меж тем как именно мнение армянского народа было проигнорировано при насильственном присоединении Арцаха к Азербайджану. Правда в том, что конфликт начался еще в предсоветский период, и несправедливое решение о насильственном присоединении Арцаха к Азербайджану в первые годы советской власти было принято против воли полностью населенного армянами Арцаха.
Следовательно, неуместно рассматривать конфликт с 1988 года, и нужно признать правовые и исторические факты о том, что Арцах в 1921 году не только был аннексирован Азербайджаном, но и тогда, и до распада СССР, значительно сократились границы Нагорного Карабаха (в том числе и в 1928 году), искусственно был изменен его демографический облик и фактически произошел белый геноцид. При этом, стоит отметить, что затрагивая тему создания НКАО, Алиев фактически признает ключевую роль этого компонента (включая пограничную и демографическую картину) в деле урегулирования конфликта.
Если армяне Арцахе стали жить лишь с начала 19-го века, как на том настаивает Алиев, то с кем воевали ханы Панах и Ибрагим в середине 18-го века? Кто разгромил османские войска в Арцахе в начале 18-го века? На каком языке написаны средневековые протоколы Гандзасара и Дадиванка? Были ли подкуплены античные и средневековые иностранные историки, свидетельствующие об армянском Арцахе? Это перечисление можно еще долго продолжить…», - написал госминистр Арцаха.