Ակնայից` (Աղդամ) Ասկերանով հումանիտար օգնություն չի տեղափոխվում, տարածված լուրն ապատեղեկատվություն է․ Արցախի ՆԳՆ
Սոցցանցային լուրերը, թե իբր Ակնայից` (Աղդամ) Ասկերան քաղաքով ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, Կարմիր խաչի աշխատակիցները  հումանիտար օգնություն են տեղափոխում, ապատեղեկատվություն է։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՆԳՆ-ն․
««Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածվում առ այն, թե իբր Ակնայից` (Աղդամ) Ասկերան քաղաքով ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, Կարմիր խաչի աշխատակիցները  հումանիտար օգնություն են տեղափոխում։
ՆԳ նախարարությունը վստահեցնում է, որ Ասկերան քաղաքի ոստիկանական անցակետով դեպի Ակնա որևէ տրանսպորտային միջոց չի անցել, առավել ևս հումանիտար բեռներ չեն տեղափոխվել։
Նախարարությունը միաժամանակ կո'չ է անում,  տուրք չտալ չճշտված տեղեկություններին և զերծ մնալ պառակտողական ու զրպարտիչ գործողություններինից։
Ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի ծառայողները այդ անցակետում շուրջօրյա հերթապահություն են իրականացնում, մշտական դիտարկման տակ պահելով Ասկերան քաղաքի և հարակից բնակավայրերի անցուդարձը»։

Через ПП полиции Аскерана транспортных средств со стороны Акны не было: МВД Арцаха опровергло дезинформацию Азербайджана
В МВД Арцаха заверили, что через пропускной пункт полиции города Аскерана со стороны Акны не проезжало никаких транспортных средств, тем более с гуманитарным грузом.
В социальной сети Facebook распространяется очередная дезинформация, что сотрудники Красного Креста в сопровождении российских миротворцев через Аскеран перевозят гуманитарный груз из Акны (Агдама).
«Призываем не поддаваться неуточненной информации и воздерживаться от дискредитирующих и клеветнических действий», -  говорится в сообщении МВД Арцаха.
В сообщении также говорится, что на КПП дежурят сотрудники Аскеранского райотдела полиции, которые держат под постоянным наблюдением движение транспорта города Аскерана и близлежащих населенных пунктов.