ԱՀ նախագահը հաստատել է Կառավարության որոշումը՝ հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման սահմանափակումները սահմանելու մասին
Արցախի Հանրապետության նախագահը այսօր հաստատել է Կառավարության N 543-Ն որոշումը՝ Հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման սահմանափակումները սահմանելու մասին՝ պայմանավորված 2023 թվականի հունիսի 15-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության լրիվ շրջափակման հետևանքով առաջացած պարենային մթերքների խնայողական օգտագործման անհրաժեշտությամբ: Այս մասին հայտում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
՛՛ԱՀ Կառավարության որոշման համաձայն՝
1. 2023 թվականի հուլիսի 5-ի ժամը 09:00-ից հանրային սննդի օբյեկտներում արգելվում է.
1) Տոնական, ընտանեկան կամ անձնական այլ ճաշկերույթների (բացառությամբ մինչև 50 անձանց մասնակցությամբ անցկացվելիք հարսանյաց ճաշկերույթների) կազմակերպումը և անցկացումը.
2) 30-ից ավելի անձանց մասնակցությամբ սգո արարողությունների կազմակերպումը և անցկացումը.
3) Սննդամթերքի պատրաստումն ու իրացումը՝ մատուցման և առաքման ձևով (խոհարարական արտադրանքի սպառումը), բացառությամբ սուրճի, թեյի, ըմպելիքների, պաղպաղակի, ալյուրե և շաքարե հրուշակեղենի մատուցման։
2. Սույն սահմանափակումների 1-ին կետի դրույթները տարածվում են նաև հանրային սննդի կազմակերպիչների կողմից հանրային սննդի օբյեկտներից դուրս (սպառողի կողմից ընտրված վայրում) հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման դեպքերի վրա:
3. Հանրային սննդի օբյեկտներ են համարվում հանդիսությունների սրահները, ռեստորանները, ճաշարանները, սրճարանները, բարերը, բուֆետները, ինչպես նաև հյուրանոցներին, զբոսաշրջային տներին կից հանրային սննդի օբյեկտները՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Президент Арцаха утвердил решение Правительства об установлении ограничений на оказание услуг общественного питания в связи с необходимостью экономного использования продуктов питания
Президент Республики Арцах сегодня утвердил решение Правительства № 543 об установлении ограничений на оказание услуг общественного питания в связи с необходимостью экономного использования продуктов питания, вызванной полной блокадой Республики Арцах со стороны Азербайджана с 15 июня 2023г.
Согласно решению Правительства:
1. С 09:00 5 июля 2023 года в объектах общественного питания запрещается:
1) организация и проведение праздничных, семейных или иных частных мероприятий (за исключением свадебных мероприятий с участием до 50 человек);
2) организация и проведение похоронных церемоний с участием более 30 человек;
3) приготовление и реализация пищевой продукции в форме подачи и доставки (потребление кулинарных изделий), за исключением подачи кофе, чая, напитков, мороженого, мучных и сахаристых кондитерских изделий.
2. Положения пункта 1 настоящих ограничений распространяются также на случаи оказания предприятиями общественного питания услуг общественного питания вне объектов общественного питания (в месте, выбранном потребителем).
3. Объектами общественного питания считаются залы торжеств, рестораны, столовые, кафе, бары, буфеты, а также объекты общественного питания при гостиницах, гостевых домах.