ԱՀ-ի բոլոր բանկոմատներից և POS տերմինալներից միևնույն վճարային քարտով կանխիկացումների համար կգործի սահմանաչափ
Արցախի Հանրապետությունում կանխիկի դրամաշրջանառության կարգավորման ուղղությամբ այսօրվանից որոշակի փոփոխություններ են մտցվել, հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
՛՛Մասնավորապես, Արցախի Հանրապետությունում առկա բոլոր բանկոմատներից և POS տերմինալներից միևնույն վճարային քարտով կանխիկացումների համար կգործի սահմանչափ՝ օրական մինչև 50 հազար դրամի չափով:
Արցախում գործող բանկոմատների ու POS տերմինալների միջոցով կանխիկացման հնարավորություն կապահովվի ցանկացած բանկի քարտերի համար:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով Արցախում կանխիկի դրամաշրջանառության հետ կապված խնդիրներին էին առաջացել: Բնակչության կողմից մեծ ծավալի գումարի կանխիկացումը նվազեցրել էր կանխիկի դրամաշրջանառությունը: Օպերատիվ շտաբի նիստում պետնախարարը հանձնարարել էր միջոցներ ձեռնարկել խնդրի կարգավորման ուղղությամբ՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

С сегодняшнего дня внесены некоторые изменения в процесс регулирования наличного денежного обращения в Республике Арцах
С сегодняшнего дня внесены некоторые изменения в процесс регулирования наличного денежного обращения в Республике Арцах.
В частности, во всех имеющихся в Республике Арцах банкоматах и POS-терминалах будет установлен лимит на снятие наличных одной и той же платежной картой в размере до 50 000 драмов в день.
Будет обеспечена возможность снятия наличных через действующие в Арцахе банкоматы и POS–терминалы для карт любого банка.
В результате блокады Арцаха Азербайджаном в республике возникли проблемы с обращением наличных денег. Снятие населением больших сумм привело к сокращению наличного обращения. На заседании оперативного штаба госминистр поручил принять меры по решению проблемы.