ԱՀ ԱԺ-ն հայտարարությամբ կոչ է արել աշխարհի երկրների խորհրդարաններին ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությամբ կոչ է արել աշխարհի երկրների խորհրդարաններին ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ որպես ամենաարդյունավետ միջոցը՝ Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող ծանր հանցագործությունները կասեցնելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու նպատակով: Այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից:
Հայտարարության մեջ նշված է. «Հաշվի առնելով, որ 2020 թ․ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, զինված հարձակում են նախաձեռնել Արցախի Հանրապետության դեմ՝ Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի սահմանի ողջ երկայնքով,
Ընդգծելով Արցախի Հանրապետության դեմ զինված ագրեսիայում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավածությունը և նրա կողմից ռազմական գործողությունների փաստացի հրամանատարությունն ու ղեկավարումը,
Խորը մտահոգություն հայտնելով Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիայում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչական կազմակերպությունների զինյալների ներգրավվման փաստի կապակցությամբ,
Հաշվի առնելով, որ լայնածավալ ռազմական հարձակումն Արցախի Հանրապետության դեմ շարունակվում է աճող ինտենսիվությամբ և ուղեկցվում է զինված հակամարտությունների ժամանակ կիրառելի օրենքների և սովորույթների խախտումներով, ներառյալ՝ քաղաքների և գյուղերի, այդ թվում՝ մայրաքաղաք
Ստեփանակերտի դեմ ոչ-ընտրողական և մեծ կործանարարություն ունեցող զինատեսակների կիրառմամբ, որի արդյունքում քաղաքաղիական բնակչության շրջանում կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ,
Ողջունելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների` Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի Հանրապետության, ինպես նաև միջազգային հանրության կողմից իրականացվող քայլերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղութան վերականգնմանը, և միևնույն Ժամանակ, ափսոսանք
հայտնելով, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման հետևանքով այդ քայլերը գործնական արդյուքն չեն տվել,
Ընդգծելով, որ Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան պետք է դիտվի խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված համատարած և համակարգված հարձակումների համատեքստում, որոնք ձեռնարկվում են Ադրբեջանի կողմից ինչպես խաղաղ, այնպես էլ պատերազմական ժամանակ՝ 1988 թ․ սկսված Արցախյան
ազգային ազատագրական շարժման սկզբից ի վեր,
Ճանաչելով, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների շարունակական խախտումները և իրենց անկապտելի իրավունքների իրացման խոչնդոտումը ոչ այլ ինչ են, քան մարդկության դեմ հանցագործություն՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի և
Ադրբեջանի՝ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ համատեղ իրականացվող ագրեսիան ընդդեմ Արցախի Հանրապետության և կոչ է անում աշխարհի երկրների խորհրդարաններին ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ որպես ամենաարդյունավետ միջոցը՝ Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող ծանր հանցագործությունները կասեցնելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու նպատակով»:

НС Республики Арцах призывает парламенты стран мира признать независимость Республики Арцах
Заявление Национального собрания Республики Арцах призвало парламенты стран мира признать независимость Республики Арцах как наиболее эффективное средство для пресечения тяжких преступлений против мирного населения Арцаха и защиты их прав.
В заявлении говорится: "Учитывая, что 27 сентября 2020 года Вооруженные Силы Азербайджана, грубо нарушив Устав ООН, предприняли вооруженное нападение на Республику Арцах по всему периметру границы Республики и Азербайджана;
подчеркивая прямое вовлечение Турции в вооруженную агрессию против Республики Арцах и фактическое командование и руководство ею военными действиями;
выражая глубокую озабоченность в связи с фактом вовлечения Турции и Азербайджана в агрессию против Республики Арцах боевиков террористических организаций;
учитывая, что широкомасштабная военная атака против Республики Арцах продолжается с растущей интенсивностью и сопровождается нарушениями законов и обычаев, применяемых во время вооруженных конфликтов, включая города и деревни, в том числе столицу;
с применением против Степанакерта оружия, имеющего большую разрушительную силу, в результате чего среди населения города есть многочисленные жертвы и раненые;
приветствуя шаги стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки и Французской Республики, а также международного сообщества, направленные на восстановление мира в регионе, и в то же время, выражая сожаление тем, что в результате неконструктивной позиции Турции и Азербайджана эти шаги не дали практического результата;
подчеркнув, что очередная агрессия Азербайджана против Республики Арцах должна рассматриваться в контексте повсеместных и систематизированных нападений на мирное население, предпринимаемых Азербайджаном как в мирное время, так и в военное время, начиная с 1988 года с начала национально-освободительного движения;
признавая, что последовательные нарушения основополагающих прав граждан Республики Арцах и препятствование реализации своих неотъемлемых прав являются не чем иным, как преступлением против человечества, Национальное Собрание Республики Арцах строго осуждает действия Турции и агрессию Азербайджана против Республики Арцах, осуществляемую совместно с международными террористическими организациями, и призывает парламенты стран мира признать независимость Республики Арцах в качестве самого эффективного средства для пресечения тяжких преступлений против мирного населения Арцаха и защиты их прав».