Արցախի խորհրդարանականները շեշտել են, որ միասնական են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, անվտանգային հարցերում
Սեպտեմբերի 20-ին ԱՀ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարները մամլո ասուլիս են հրավիրել, որի ընթացքում ներկայացրել են սեպտեմբերի 15-17-ը Երևան կատարած այցի արդյունքները:
Արցախի խորհրդարանականները հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի, խորհրդարանական 3 քաղաքական ուժերի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի ու Արցախի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակի, աշխարհաքաղաքական զարգացումների, ՀՀ վարչապետի վերջին հայտարարության հետ կապված հարցեր:
ԱՀ ԱԺ քաղաքական ուժերին հավաստիացրել են, որ օրակարգում չկա որևէ փաստաթուղթ, որը կարող է վնաս բերել Արցախին ու Հայաստանին:
Հանդիպումներից մանրամասներ ներկայացնելուց հետո պատգամավորները պատասխանել են լրագրողների հարցերին:Դրանք վերաբերում էին Հայաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցությանը, տարբեր հարցերի շուրջ քաղաքական ուժերի դիրքորոշմանը, Արցախի անվտանգությանը:
Խորհրդարանականները շեշտել են, որ միասնական են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման, անվտանգային հարցերում: Նրանք կարևորել են համերաշխության մթնոլորտի ձևավորումը, երկրի փրկության շուրջ բոլոր կարող ուժերի միավորման անհրաժեշտությունը:

В повестке властей Армении нет какого-либо документа, который мог бы нанести вред интересам Арцаха или РА: арцахские парламентарии по итогам встреч с руководством Армении
20 сентября руководители фракций НС Арцаха созвали пресс-конференцию, в ходе которой представили итоги визита в Ереван с 15 по 17 сентября. Парламентарии Арцаха провели встречи с председателем НС РА, тремя парламентскими политическими силами. В ходе встреч были обсуждены вопросы, связанные с военно-политической ситуацией вокруг Армении и Арцаха, геополитические развития, последнее заявление премьер-министра РА.
Политические силы НС Арцаха заверили, что в повестке властей Армении нет какого-либо документа, который мог бы нанести вред интересам Арцаха или РА. После представления подробностей встреч депутаты ответили на вопросы журналистов. Они касались сотрудничества с парламентом Армении, позиции политических сил по различным вопросам, в частности, вопросам безопасности Арцаха.
Парламентарии подчеркнули, что они консолидированы вокруг идеи реализации права Арцаха на самоопределение и обеспечения безопасности республики. Они отметили важность формирования атмосферы солидарности, необходимость объединения всех сил вокруг идеи спасения Родинв.