ԱՀ ԱԳՆ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ արցախահայության հիմնարար իրավունքների իրացման համար պայմաններ ապահովելու ուղղությամբ
Ադրբեջանն այսօր կրկին անգամ դիմել է սադրիչ գործողությունների՝ Շուշիի հատվածում փակելով Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին։ Այս մասին ասված է ԱՀ ԱԳՆ հայտարարությունում․
«Սա Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության հերթական դրսևորումն է, ապակառուցողական և հանցավոր գործողություն՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի ահաբեկմանը, տարածաշրջանում անկայունության մթնոլորտի ձևավորմանը և ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության խոչընդոտմանը։
Ինչպես միշտ, Ադրբեջանը բացարձակ անհարգալից և անհետևողական վերաբերմունք է ցուցաբերում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունների նկատմամբ, մասնավորապես՝ չի երաշխավորում  Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է պաշտոնական Բաքվի նման պահվածքը և կոչ անում միջազգային հանրությանը գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ Արցախի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի նկրտումներին վերջ դնելու և արցախահայության հիմնարար իրավունքների իրացման համար պայմաններ ապահովելու ուղղությամբ»։

Это очередное проявление геноцидальной политики Баку, деструктивное и преступное действие, направленное на запугивание народа Арцаха։ МИД Арцаха
МИД Арцаха выступил с заявлением по поводу перекрытия Баку Лачинского коридора.
"Сегодня Азербайджан в очередной раз прибегнул к провокационным действиям, перекрыв на участке Шуши автомагистраль Горис - Степанакерт.
Это очередное проявление геноцидальной политики Баку, деструктивное и преступное действие, направленное на запугивание народа Арцаха, создание атмосферы нестабильности в регионе и воспрепятствование деятельности российской миротворческой миссии.
Как всегда, Баку демонстрирует абсолютно неуважительное и непоследовательное отношение к своим обязательствам, взятым в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, в частности, не гарантирует безопасность передвижения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строго осуждает такое поведение официального Баку и призывает международное сообщество предпринять действенные шаги, чтобы положить конец посягательствам Азербайджана на суверенные территории Арцаха и обеспечить условия для реализации фундаментальных прав армян Арцаха".