ԱՀ ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը Եվրախորհրդարանի կողմից ԵՄ-ՀՀ և ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների վերաբերյալ բանաձևերի ընդունման կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանություն է տարածել Եվրախորհրդարանի կողմից ԵՄ-Հայաստան և ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների վերաբերյալ բանաձևերի ընդունման կապակցությամբ:
Մեկնաբանությունը ներկայացնում ենք ստորև. ՛՛Ողջունում ենք Եվրոպական խորհրդարանի կողմից 2023 թվականի մարտի 15-ին ընդունված բանաձևերում Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված կոչերը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության համապատասխան ապահովել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև կատարել ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի 2023 թ. փետրվարի 22-ի որոշմամբ սահմանված իրենց պարտավորությունները: Այս կապակցությամբ մեր աջակցությունն ենք հայտնում ԵՄ Խորհրդին ուղղված Եվրախորհրդարանի կոչին՝ հասցեական պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաների նկատմամբ, եթե Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումն անհապաղ չկատարվի։
Կարևոր ենք համարում, որ Եվրախորհրդարանն իր բանաձևերում հստակ ընդունել է, որ ավելի քան երեք տասնամյակ տևող և տասնյակ հազարավոր զոհերի, հսկայական ավերածությունների ու հազարավոր մարդկանց բռնի տեղահանման հանգեցրած ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը մնում է չլուծված:
Մասնավորապես, Եվրախորհրդարանի անդամներն արդարացի և հիմնավորված մտահոգություն են հայտնել այն փաստով, որ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո ընդունված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի զինադադարի մասին հայտարարության դրույթներն ամբողջությամբ չեն կատարվել. պարբերաբար բռնկվում են մահաբեր ռազմական բախումներ, բազմիցս խախտվել է հրադադարի ռեժիմը, ինչը հանգեցրել է հարյուրավոր զոհերի և ադրբեջանական զորքերի կողմից նոր՝ այդ թվում Հայաստանի Հանրապետության տարածքների օկուպացիայի, իսկ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից արգելափակվել է երթևեկությունը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև Լաչինի միջանցքով, ինչը բացասաբար է անդրադառնում Արցախ պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման վրա:
Եվրախորհրդարանը ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերությունների մասին իր բանաձևում նաև ընդունել և դատապարտել է Թուրքիայի ծավալապաշտական և ապակայունացնող դերը Հարավային Կովկասում, ինչն այդ թվում դրսևորվել է մարտական գործողություններին Ադրբեջանի կողմից մասնակցելու համար հակամարտության գոտի սիրիացի վարձկանների ուղարկմամբ, և դիրքորոշում հայտնել, որ տարածաշրջանում կառուցողական դերակատարություն ունենալու համար Թուրքիան պետք է վերանայի իր անվերապահ աջակցությունն Ադրբեջանին և իրական քայլեր ձեռնարկի Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար:
Կիսում ենք եվրախորհրդարանականների դիրքորոշումն առ այն, որ ռազմական ճանապարհով, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ հնարավոր չէ հասնել կայուն և տևական խաղաղության, այլ անհրաժեշտ է համապարփակ քաղաքական կարգավորում՝ միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և 1975թ. ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, իրավահավասարության և ժողովուրդների ինքնորոշման երեք սկզբունքներին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի 2009 թվականի հիմնարար սկզբունքներին համապատասխան:
Այս առումով համակարծիք ենք Եվրախորհրդարանի անդամների հետ, որ համապարփակ խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է դադարեցնել բոլոր բռնությունները և վերացնել հակամարտության բուն պատճառները, այդ թվում՝ կապված արցախահայության անվտանգության և իրավունքների ապահովման, Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշման, ինչպես նաև բոլոր փախստականների ու ներքին տեղահանվածների իրենց տներ արագ և անվտանգ վերադարձի խնդրի լուծման հետ:
Համոզված ենք, որ Եվրախորհրդարանի բանաձևերը, այդ թվում՝ ադրբեջանական պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ առաջարկությունները, կարևոր ներդրում կլինեն ընդհանուր ջանքերում՝ ուղղված շրջափակման դադարեցմանը և Արցախում էթնիկ զտումներ ու ցեղասպանություն իրականացնելու Ադրբեջանի հանցավոր ծրագրերի կասեցմանը՛՛:

Приветствуем содержащиеся в принятых Европейским парламентом резолюциях призывы к властям Азербайджана обеспечить свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору. МИД Арцаха
Комментарий Министерство иностранных дел Республики Арцах в связи с принятием Европейским парламентом резолюций об отношениях ЕС-Армения и ЕС-Азербайджан:
՛՛Приветствуем содержащиеся в принятых Европейским парламентом 15 марта 2023 года резолюциях призывы к властям Азербайджана обеспечить свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору, как это предусмотрено Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, и соблюдать свои обязательства по решению Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года. В связи с этим мы поддерживаем призыв Европейского парламента к Совету ЕС ввести адресные санкции в отношении государственных чиновников Азербайджана, если решение Международного Суда от 22 февраля 2023 года не будет немедленно выполнено.
Считаем важным, что в своих резолюциях Европарламент четко признал, что азербайджано-карабахский конфликт, длящийся более трех десятилетий и приведший к десяткам тысяч жертв, огромным разрушениям и насильственному перемещению тысяч людей, остается нерешенным.
В частности, члены Европарламента выразили справедливое и оправданное беспокойство тем фактом, что заявление о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, принятое по итогам 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном в 2020 году, не было полностью выполнено, продолжают периодически вспыхивать смертоносные военные столкновения, неоднократно нарушался режим прекращения огня, что привело к сотням жертв и оккупации азербайджанскими войсками новых территорий, в том числе территорий Республики Армения, а с 12 декабря 2022 года заблокировано движение между Арменией и Нагорным Карабахом по Лачинскому коридору, что негативно сказывается на поставках продовольствия и других предметов первой необходимости в Арцах.
В своей резолюции об отношениях ЕС-Азербайджан Европарламент также признал и осудил экспансионистскую и дестабилизирующую роль Турции на Южном Кавказе, что проявилось, в том числе, в отправке сирийских наемников в зону конфликта для участия в боевых действиях на стороне Азербайджана, и выразил позицию, что для конструктивной роли Турции в регионе она должна пересмотреть свою безоговорочную поддержку Азербайджана и предпринять реальные шаги по нормализации отношений с Арменией.
Разделяем позицию европарламентариев, что устойчивый и прочный мир не может быть достигнут военными средствами, угрозой или применением силы, а требует всеобъемлющего политического урегулирования в соответствии с международным правом, включая принципы, закрепленные в Уставе ООН, Хельсинкском заключительном акте 1975 г., в частности неприменение силы, территориальная целостность и равноправие и самоопределение народов, а также базовыми принципами Минской группы ОБСЕ от 2009 года.
В этой связи выражаем свое согласие с членами Европарламента в том, что всеобъемлющий мир требует прекращения всякого насилия, устранения коренных причин конфликта, в том числе связанных с обеспечением безопасности и прав армян Арцаха и определением его окончательного статуса, а также решения вопроса скорейшего и безопасного возвращения всех беженцев и внутренне перемещенных лиц в свои дома.
Убеждены, что резолюции Европарламента, включая рекомендации относительно введения санкций против азербайджанских официальных лиц, станут важным вкладом в общие усилия по прекращению блокады и пресечению преступных планов Азербайджана совершить этнические чистки и геноцид в Арцахе՛՛.