Աղանուս համայնքի տարածքը վերադառնում է միջանցք՝ դուրս է գալու Ադրբեջանի վերահսկողությունից. Խանումյանը մանրամասներ է ներկայացրել
Արցախի Բերձոր, Աղավնո և Ներքին Սուս համայնքների բնակչությանը տարհանելու նպատակով ներկայում ցուցակագրման գործընթաց է իրականացվում՝ պարզելու, թե ովքեր են ցանկանում հաստատվել Արցախում, ովքեր՝ Հայաստանի Հանրապետությունում:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը՝  նշելով, որ երեք համայնքներում, ընդհանուր առմամբ, մոտ 100 ընտանիք է բնակվում:
«Մոտ օրերս համայնքապետերը կներկայացնեն համապատասխան ցուցակները և ըստ այդմ՝ կլուծվի Արցախ տեղափոխվող ընտանիքների բնակապահովման խնդիրը։ Այն ընտանիքները, որոնք կտեղափոխվեն Հայաստանի Հանրապետություն, կստանան բնակարան գնելու սերտիֆիկատ, իսկ մինչ այդ՝ բնակարանի վարձավճարի փոխհատուցում։ Նախնական տվյալներով Արցախում հաստատվելու ցանկություն է հայտնել նշված համայնքների բնակչության մոտ 25-30 տոկոսը»,-մանրամասնեց նախարարը:
Գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ արդեն հստակ է, որտեղ կտեղավորվեն Բերձորից, Աղավնոյից և Ներքին Սուսից տարհանվող ընտանիքներից Արցախում բնակվելու ցանկություն հայտնողները, որոնց պետությունն ապահովվելու է բնակարանով:
Խոսելով տարհանման  գործընթացում առկա խնդիրներից՝ Հայկ Խանումյանը հայտնեց, որ տեղափոխման հարցերը  կլուծվեն միջազգային տարբեր կազմակերպությունների, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև  պետության օգնությամբ։
«Այս պահին մեր գործընկերների հետ բանակցում ենք, որպեսզի օգնեն գործընթացի  կազմակերպման հարցում: Քննարկվում են տեխնիկական մանրամասները՝  ի՞նչ ձևով փոխանցվի գումարը և այլն»,-ասաց մեր զրուցակիցը՝  հավաստիացնելով, որ տեղափոխման հետ կապված խնդիրներ չկան։
Նրա հավաստմամբ՝ մինչև օգոստոսի 25-ը հնարավոր է արագ և ժամանակին կազմակերպել տարհանման գործընթացը:
Այս ընթացքում Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարությունն էլ իրականացնում է  պատմամշակութային ժառանգության դուրսբերումը:
Անդրադառնալով սոցցանցերում առկա որոշ քննարկումներին, ըստ որոնց Բերձորի, Աղավնոյի և Ներքին Սուսի բնակչությանն արգելվել է հրդեհել տները,  նախարար Խանումյանը նախ հիշեցրեց Շահումյանի շրջանի Չարեքտար համայնքի օրինակը, երբ բնակիչները հրդեհել էին տները, ինչից հետո պարզվել էր, որ բնակավայրը մնալու է Արցախի վերահսկողության ներքո:
«Ես դեմ եմ տները վառելուն: Արդեն մի անգամ Չարեքտարը վառել են, թյուրիմացաբար ասեմ, թե միտումնավոր, և այսօր 100 միլիոնավոր դրամներ ենք ծախսում այդ գյուղը վերականգնելու համար։ Ընդամենը մեկուկես տարի է անցել, ինչ Աղանուս համայնքի տարածքը հանձնվեց, բայց այսօր այդ համայնքի տարածքը վերադառնում է միջանցք. դուրս է գալու Ադրբեջանի վերահսկողությունից, բայց այնտեղ ամեն ինչ թալանված ու այրված է՝ սկսած առաջին պատերազմի տարիներից մինչև 2020 թվական: Մեղվաձոր, Հունանավան, Մելիքաշեն, Մարաթուկ բնակավայրերի մասին է խոսքը: Եթե բնակֆոնդը թողնեինք այդ միջանցքում, այսօր այդտեղ հանգիստ կարող էինք բնակեցում անել, բայց այսօր այնտեղ միայն պատեր են վառված ու ավերակներ: Եթե բնակֆոնդը պահպանված լիներ, ապա այդ միջանցքն այսօր հանգիստ կարող էինք բնակեցնել: Ներկայում այնտեղ միայն վառված պատեր են ու ավերակներ»,-ասաց Խանումյանը՝ նշելով, որ Աղավնոն շատ մոտ է գտնվում Արցախը ՀՀ-ին կապող նոր երթուղով նախատեսված միջանցքին և հայտնի չէ, թե մեկուկես, երկու տարի հետո ինչպես կփոխվի իրավիճակը:
«Չէի ցանկանա, որ ամեն ինչ մեր օգտին ընթանալու դեպքում Աղավնո վերադառնալուց հետո, նույն կերպ այրված ու սևացած պատեր տեսնեինք։ Հետևաբար, կտրուկ դեմ եմ որևէ բան այրելուն, թալանելուն, քանդելուն»,-շեշտեց Արցախի ՏԿԵ նախարարը:
Պատասխանելով Արցախ-Հայաստան այլընտրանքային ճանապարհով երթևեկությունը կազմակերպելու առանձնահատկությունների և հարևանությամբ կառուցվող նոր ենթակառուցվածքների վերաբերյալ հարցին՝ նախարարը մանրամասնեց, որ նոր երթուղին սկսվում է Տասը Վերստ բնակավայրից, ապա անցնում՝ Մեծ Շեն, Հին Շեն և Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս համայնքի վարչական տարածքով և հասնում մինչև ՀՀ սահման:
«Դեռևս կառուցված չէ դեպի Կոռնիձոր 11 կիլոմետրանոց ճանապարհահատվածը։ Մինչև այդ, ժամանակավորապես կանցնենք 4 կիլոմետրանոց գրունտային փոքր հատվածով, որը միանում է գործող  մայրուղուն՝  Աղավնոյի հենց վերևում»,-ասաց Հայկ Խանումյանը՝ հավելելով, որ այլընտրանքային ճանապարհը կգործի միջանցքի տրամաբանությամբ:
Նախարարի հաղորդմամբ՝ ՀՀ սահմանից Կոռնիձոր ընկած ճանապարհահատվածը նախատեսվում է կառուցել մոտ 250 օրում:
Այլընտրանքային ճանապարհի անվտանգությունը գործելու է ներկայում Բերձոր-Աղավնոյով  անցնող միջանցքի սկզբունքով. նոր երթուղու 5 կիլոմետրանոց հատվածում կտեղակայվի ռուսական խաղաղապահ զորախումբը։
Ինչ վերաբերում է այլընտրանքային ճանապարհի երկայնքով Արցախը սնուցող նոր ենթակառուցվածքների, մասնավորապես, կապի և էլեկտրամատակարարման բարձրավոլտ գծերի  անցկացմանը, Հայկ Խանումյանը նշել է, որ աշխատանքներն արդեն ընթացքում են, որը նախատեսում են ավարտել սեղմ ժամկետներում:

Для перемещения населения общин Бердзор, Агавно и Неркин Сус Арцаха составляются списки  желающих поселиться в Арцахе и желающих переехать в Республику Армения.
Об этом корреспонденту «Арменпресс» рассказал министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян, отметив, что в общей сложности в трех общинах проживает около 100 семей.
«В ближайшие дни главы общин представят соответствующие списки, согласно которым будет решена проблема обеспечения жильем семей, переселяющихся в Арцах. Те семьи, которые переедут в Республику Армения, получат сертификат на покупку квартиры, а до этого - компенсацию за аренду квартиры. По предварительным данным, около 25-30 % населения указанных общин изъявили желание поселиться в Арцахе», - уточнил министр.
Глава ведомства подчеркнул, что уже известно, где будут размещены семьи, эвакуирующиеся из Бердзора, Агавно и Неркин Суса, выразившие желание жить в Арцахе,  государство предоставит им квартиры.
Говоря о проблемах в процессе эвакуации, Айк Ханумян сказал, что вопросы переселения будут решаться при помощи различных международных организаций, при необходимости, и при помощи государства.
«В данный момент мы ведем переговоры с нашими партнерами, чтобы помочь организовать процесс. Обсуждаются технические детали, каким образом будут переведены деньги и т. д.», - сказал наш собеседник, заверив, что проблем с переводом не будет.
По его заверению, организовать процесс эвакуации быстро и в срок можно до 25 августа.
В этот период Министерство ОНКС Республики Арцах займется вывозом исторического и культурного наследия.
Говоря об обсуждениях в социальных сетях, согласно которым жителям Бердзора, Агавно и Неркин Суса было запрещено поджигать свои дома, министр Ханумян в первую очередь упомянул пример общины Чаректар Шаумянского района, когда жители подожгли свои дома, но после было установлено, что поселок останется под управлением Арцаха.
«Я против поджога домов. Однажды Чаректар уже был сожжен по недоразумению или намеренно, и сегодня мы тратим 100 миллионов драмов на восстановление этого села. Прошло всего полтора года с момента передачи территории общины Аганус, но сегодня территория этой общины возвращается в коридор, выходит из-под контроля Азербайджана, но там все разграблено и сожжено, начиная со времени первой войны и до 2020 года. Речь идет о поселках Мехвадзор, Унанаван, Меликашен, Маратук. Если бы мы оставили жилой фонд в том коридоре, мы могли бы легко там заселиться, но сегодня там только обгоревшие стены и развалины. Если бы жилой фонд сохранился, мы смогли бы спокойно заселить этот коридор сегодня. В настоящее время есть только обгоревшие стены и руины», - сказал Ханумян, отметив, что Агавно находится очень близко к запланированному коридору новой трассы, соединяющему Арцах с РА, и неизвестно, как изменится ситуация через полтора-два года.
«Мне бы не хотелось, чтобы, в случае, если все сложится в нашу пользу, по возвращении в Агавно мы увидели бы такие же обгоревшие и почерневшие стены. Поэтому я категорически против того, чтобы что-либо сжигать, грабить, разрушать», - подчеркнул министр Ханумян.
Отвечая на вопрос об особенностях организации движения по альтернативной дороге Арцах-Армения и строящихся по соседству новых инфраструктурах, министр пояснил, что новый маршрут начинается от поселка «Десятая верста», затем проходит через Мец Шен, Хин Шен, по административной территории общины Аганус Кашатагского района и доходит до границы с Арменией.
«11-километровый участок дороги до Корнидзора еще не построен. До этого мы временно будем проезжать через небольшой 4-километровый грунтовой участок, который соединяется с действующей магистралью прямо над Агавно», - сказал Айк Ханумян, добавив, что альтернативная дорога будет действовать по логике коридора.
По словам министра, участок дороги от границы РА до Корнидзора планируется построить примерно за 250 дней.
Безопасность альтернативной дороги будет осуществляться по принципу коридора Бердзор-Агавно. Российский миротворческий контингент будет дислоцирован на 5-километровом участке нового маршрута.
Что касается прокладки вдоль альтернативной дороги питающих Арцах новых инфраструктур, в частности, линий связи и высоковольтных линий электропередач, Айк Ханумян отметил, что работы уже ведутся, их планируется завершить в короткие сроки.