Ադրբեջանը շարունակում է օգտագործել Արցախի ենթակառուցվածքային խոցելիությունը խաղաղ բնակչությանը ահաբեկելու համար. ԱՀ ՄԻՊ
Ադրբեջանը շարունակում է օգտագործել Արցախի ենթակառուցվածքային խոցելիությունը խաղաղ բնակչությանը ահաբեկելու համար։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
՛՛Հունվարի 17-ին՝ ժամը 13:00֊ին, ադրբեջանական կողմը կրկին դիտավորյալ խափանել է Հայաստանի Հանրապետությունից դեպի Արցախ եկող միակ գազատարի աշխատանքները։ Ձմեռվա ցուրտ եղանակային պայմաններում Արցախի 120 000 բնակչությունը զրկված է ջեռուցումից և տաք ջրի հնարավորությունից։ Այս իրավիճակը խորացանում է հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը, որը ստեղծվել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի՝ արդեն 37 օր տևող շրջափակման հետևանքով։
Ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է մարդու կենսական իրավունքների լայնածավալ ու համատարած խախտումների։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն իրականացվող համակարգային հանցագործությունները, Արցախի ամբողջական շրջափակումը, ենթակառուցվածքների աշխատանքի դիտավորյալ խափանումները և այլ հանցավոր գործողությունները Արցախը էթնիկ զտման ենթարկելու և Արցախի հայությանը ցեղասպանելու ադրբեջանական նկրտումների անհերքելի ապացույցներ են՛՛,-նշել է նա:
Նշենք, որ քիչ առաջ վերականգնվել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազամատակարարումը, որը խափանվել էր Ադրբեջանի կողմից այսօր՝ ժամը 13.00-ին:
«Արցախգազ» ընկերությունը տեղեկացնում է, որ այս պահին իրականացվում են համապատասխան պրոֆիլակտիկ-վերականգնողական աշխատանքներ՝ գազամատակարումն ապահովելու նպատակով: Նախատեսվում է, որ երեկոյան գազի մատակարարումը կվերականգնվի ինչպես Ստեփանակերտում, այնպես էլ շրջաններում:

Азербайджан продолжает использовать инфраструктурную уязвимость Арцаха для запугивания мирного населения: Степанян
Азербайджан продолжает использовать инфраструктурную уязвимость Арцаха для запугивания мирного населения. Об этом на своей странице в Фейсбуке написал омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
''17 января 2023 года в 13:00 азербайджанская сторона вновь намеренно сорвала работу единственного газопровода, идущего из Республики Армения в Арцах. В условиях холодной зимней погоды 120 000 жителей Арцаха лишены отопления и горячей воды. Эта ситуация усугубляется гуманитарной кризисной ситуацией, созданной Азербайджаном в результате блокады Арцаха, которая длится уже 37 дней. Сложившаяся ситуация приводит к широкомасштабным и повсеместным нарушениям жизненно важных прав человека.
Систематические преступления, последовательно осуществляемые Азербайджаном после установления режима прекращения огня 9 ноября 2020 года, полная блокада Арцаха, умышленные сбои в работе инфраструктуры и другие преступные действия являются неопровержимыми доказательствами азербайджанских устремлений подвергнуть Арцах этнической чистке и геноциду армян Арцаха'',-отметил он.