Ադրբեջանը շարունակում է հայերի էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության իրագործումը․ Թագուհի Թովմասյանը նամակներ է հղել միջազգային կառույցներին
ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը տարեսկզբից նամակներ է հղել միջազգային կառույցներին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման կապակցությամբ։
Նամակներում նա արձանագրել է, որ Արցախի Հանրապետության կառավարությունը, բավարարելով ադրբեջանական «էկոակտիվիստների» պահանջը, հայտարարել է, որ ժամանակավորապես դադարեցնում է հանքավայրի շահագործումը, մինչև միջազգային փորձաքննություն կիրականացվի, սակայն դրանից հետո ևս ճանապարհը չի բացվում, ինչն էլ ապացուցում է, որ ճանապարհի փակումը կրում է միմիայն քաղաքական բնույթ:
«Միջազգային իրավասու կառույցների գործնական քայլերի բացակայության պայմաններում Ադրբեջանը շարունակում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտման, հայերի էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության իրագործումը:
Ներկայացնելով առկա խնդիրների խիստ հրատապությունը՝ միջազգային գործընկերներիս խնդրել եմ՝ Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել պատժամիջոցներ՝ դադարեցնելու վերջինիս անմարդկային քաղաքականությունը, ձեռնարկել գործուն քայլեր՝ Արցախը Հայաստանին և ողջ աշխարհին կապող միակ ճանապարհը բացելու նպատակով։
Շեշտել եմ՝ վերոգրյալի կապակցությամբ իրենց գնահատականն ու գործուն քայլերը կարող են նպաստել 120․000 կյանքի փրկությանը։
Արձագանքներ և՛ կան, և՛ չկան. այդուհանդերձ ես շարունակելու եմ օպերատիվ կերպով միջազգային հանրությանը տեղեկացնել տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, որտեղ մարդու իրավունքները ուղղակիորեն ոտնահարվում են»,- հայտնել է Թովմասյանը:

Азербайджан продолжает проводить этническую чистку и политику геноцида армян: Тагуи Товмасян направила письма в международные структуры
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека Тагуи Товмасян с начала года направила письма в международные структуры в связи с блокировкой Азербайджаном Лачинского коридора.
В письмах она подчеркнула, что правительство Республики Арцах, удовлетворив требования азербайджанских «экоактивистов», объявило, что приостанавливает эксплуатацию Кашенского месторождения до проведения международной экспертизы, однако даже после этого дорога не открывается, что доказывает, что закрытие дороги носит исключительно политический характер.
«В условиях отсутствия действенных шагов международных компетентных структур Азербайджан продолжает грубейшее нарушение международного гуманитарного права, осуществление этнической чистки и геноцидальной политики в отношении армян.
Обозначая крайнюю срочность актуальных проблем, я попросила своих международных коллег о следующем: применить санкции против Азербайджана, чтобы остановить его бесчеловечную политику, предпринять действенные шаги с целью открытия единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией и остальным миром.
Я подчеркнула, что их оценка и действенные шаги в связи с вышеизложенным могут способствовать спасению 120 000 жизней. Отклики иногда получаю, иногда – нет, но я продолжаю оперативно информировать международное сообщество об актуальной ситуации в регионе, где попираются права человека»,- написала Товмасян.