Ադրբեջանը փորձում է շահարկել միջազգային դերակատարների ցանկացած «հավասարակշիռ» մոտեցում․ ՀՀ ԱԳՆ
Օգոստոսի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության պահանջով հրավիրված ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ընթացքում ևս մեկ անգամ արձանագրվեց, որ միջազգային գործընկերները, չնայած Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կեղծ քարոզչությանը, հստակորեն գիտակցում են Լեռնային Ղարաբաղում ծանրագույն հումանիտար իրավիճակի փաստն ու դրա հասցեագրման կարևորությունը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Այս՝ ՄԱԿ ԱԽ ձևաչափով արդեն երկրորդ քննարկման ժամանակ հնչած գնահատականներն ու Ադրբեջանին ուղղված հասցեական ուղերձներն ըստ էության լրացնում էին մինչ օրս տարբեր կառավարությունների, միջազգային կառույցների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արտահայտված հստակ դիրքորոշումները։
Հատկանշական էին անդամ պետությունների և ԵՄ ներկայացուցչի ելույթներն առ այն, որ Ադրբեջանը պարտավոր է վերացնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների։ Աներկբայորեն ընդգծվեց, որ արդեն ութ ամսից ավել շարունակվող շրջափակման հետևանքով ԼՂ բնակչության համար ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակը պետք է վերացվի։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը շարունակում է խեղաթյուրել միջազգային հանրության կոչերը, կեղծ և իրականությանը չհամապատասխանող պատրվակներ փնտրել` չիրականացնելու իր պարտավորությունները և, երկարաձգելով հումանիտար ճգնաժամը, ներառյալ սովամահության միջոցով էթնիկ զտումների ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովրդին։ Ավելին, Ադրբեջանը փորձում է շահարկել միջազգային դերակատարների ցանկացած «հավասարակշիռ» մոտեցում՝ այն մեկնաբանելով որպես իր որդեգրած քաղաքականության շարունակման թողտվություն:
Ընդգծում ենք ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի վերացման ուղղությամբ առկա միջազգային ողջ գործիքակազմի օգտագործման և Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժի վերականգնման և ԼՂ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների անարգել մուտքի ապահովման հրատապությունը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, բարձր գնահատելով միջազգային անվտանգությանը և խաղաղությանը նպաստելու իրենց մանդատին հավատարիմ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունների սկզբունքային և արդար դիրքորոշումները, շարունակելու է աշխատանքները տարբեր հարթակներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում, հետևողական քայլերի գործադրմամբ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ»:

Азербайджан пытается манипулировать любым «взвешенным» подходом международных акторов։ МИД РА
В ходе экстренного заседания Совета Безопасности ООН, созванного по просьбе Республики Армения, в очередной раз было зафиксировано, что, несмотря на лживую пропаганду, проводимую Азербайджаном, международные партнеры четко осознают факт тяжелой гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе и важность решения этой проблемы. Заявление об этом распространило МИД Армении.
«Оценки и послания, адресованные Азербайджану в ходе второй дискуссии в формате Совбеза ООН, по сути, дополнили четкие позиции, высказанные различными правительствами, международными структурами, правозащитными организациями.
Примечательны выступления государств-членов и представителя ЕС о том, что Азербайджан обязан устранить незаконную блокаду Лачинского коридора в соответствии с трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020г. и юридически обязывающие решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля. Было четко подчеркнуто, что тяжелая гуманитарная ситуация, созданная для населения Нагорного Карабаха в результате блокады, продолжающейся более восьми месяцев, должна быть устранена.
Понятно, что Азербайджан продолжает искажать призывы международного сообщества, искать ложные и не соответствующие действительности предлоги для невыполнения своих обязательств и, затягивая гуманитарный кризис, в том числе проводить этническую чистку коренного населения Нагорного Карабаха путем голодной смерти. Более того, Азербайджан пытается манипулировать любым «взвешенным» подходом международных акторов, трактуя его как уступку для продолжения избранной политики.
Подчеркиваем актуальность использования всех доступных международных инструментов для ликвидации гуманитарного кризиса в НК и восстановления бесперебойного движения в обоих направлениях по Лачинскому коридору и обеспечения беспрепятственного доступа международных гуманитарных организаций в НК.
Министерство иностранных дел РА, высоко оценивая принципиальную и справедливую позицию государств-членов Совета Безопасности ООН, приверженных своему мандату по содействию международной безопасности и миру, продолжит работу на различных площадках, в том числе в Совете Безопасности ООН, последовательно принимая шаги по разблокированию Лачинского коридора и преодолению гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. в направлении", - говорится в заявлении МИД.