Ադրբեջանը ոչնչացնում է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական հոգևոր ժառանգությունը. ԱՄՆ Պետդեպ
Միջազգային կազմակերպությունները շարունակում են կասկածի տակ դնել ԼՂՀ-ում և Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հարակից տարածքներում կրոնական և մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու և պահպանելու ադրբեջանական իշխանությունների պատրաստակամությունը:
Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հրապարակել է ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովի՝ 2022 թվականի կրոնական ազատության վերաբերյալ զեկույցը: Ադրբեջանը զեկույցում ընդգրկվել է հատուկ հսկողության տակ գտնվող երկրների ցանկում:
"Փետրվարին այդ ժամանակ մշակույթի նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Անար Քերիմովը հայտարարել էր եկեղեցիներից հայկական առաքելական արձանագրությունները հեռացնելու աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին, որոնք նա "ֆիկտիվ" էր անվանել։ Ըստ ամենայնի, կառավարությունը հրաժարվել է այդ ծրագրից միջազգային հանրության վրդովմունքից հետո, իսկ մարտին Եվրախորհրդարանը դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղում եւ նրա շուրջ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման եւ ժխտման Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունը",- նշվում Է փաստաթղթում:

Азербайджан уничтожает армянское духовное наследие в Нагорном Карабахе: Госдеп США
Международные организации продолжают ставить под сомнение готовность азербайджанских властей защищать и сохранять религиозное и культурное наследие в НКР и прилегающих территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Госдепартамент Соединенных Штатов опубликовал Доклад Комиссии США по международной религиозной свободе (USCIRF) о свободе вероисповедания в 2022 году. Азербайджан в отчете вошел в список стран, находящихся под особым наблюдением.
"В феврале занимавший на тот момент пост министра культуры Анар Керимов объявил о создании рабочей группы по удалению армянских апостольских надписей с церквей, которые он назвал «фиктивными». Судя по всему, правительство отказалось от этого плана после возмущения международной общественности, а в марте Европарламент осудил продолжающуюся политику Азербайджана по уничтожению и отрицанию армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и вокруг него», — отмечается в документе.