Ադրբեջանը կրկին խափանել է ՀՀ-ԱՀ գազատարի աշխատանքը. միջազգային հանրությանկոչ ենք անում քայլեր ձեռնարկել՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները. ԱՀ ԱԳՆ
Հունվարի 18-ին՝ Արցախի շրջափակման 38-րդ օրը, Ադրբեջանը կրկին խափանել է իր վերահսկողության տակ գտնվող Հայաստան-Արցախ գազատարի աշխատանքը՝ Արցախի 120 հազար բնակչությանը զրկելով ջեռուցման և տաք ջրի հնարավորությունից, հայտնում են Արցախի ԱԳՆ-ից:
՛՛Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազամատակարարման խափանումը պարբերական բնույթ է կրում։ Արցախի գազամատակարարումը դադարեցվել էր նաև 2022 թ․ մարտին՝ ավելի քան 20 օրով, Արցախի շրջափակման երկրորդ օրը՝ դեկտեմբերի 13-ին՝ 3 օրով, ինչպես նաև հունվարի 17-ին։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը միտումնավոր շարունակում է խոչընդոտել իր վերահսկողության տակ գտնվող Գորիս-Ստեփանակերտ միակ բարձրավոլտ գծի վերականգնման աշխատանքները, որը վթարվել էր հունվարի 9-ին։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի կազմակերպված և շարունակական շրջափակումը, ժողովրդի համար անտանելի կենսապայմանների ստեղծումը և հումանիտար աղետի խորացումը հետապնդում է մեկ նպատակ՝ ոչնչացնել Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին՝ հայաթափելով Արցախը։ Այսպիսով Ադրբեջանը փորձում է վերջնականապես փակել Արցախի ժողովրդի անհատական և հավաքական իրավունքների հարցը։
Այս համատեքստում միջազգային հանրության թե՛ անհատական, թե՛ հավաքական քայլերը պետք է ուղղված լինեն վաղ կանխարգելմանը: Կոչ ենք անում պետություններին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները անհապաղ դադարեցնելու Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները՝ համաձայն ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման նկատմամբ ունեցած համընդհանուր հանձնառության՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ:

Заявление Министерства иностранных дел Арцаха в связи с очередным перекрытием подачи газа в Арцах
Министерство иностранных дел Арцаха распространило заявление в связи с очередным перекрытием подачи газа в Арцах:
''18 января, на 38-й день блокады Арцаха, Азербайджан в очередной раз перекрыл подачу газа в Арцах на подконтрольном ему участке газопровода Армения-Арцах, лишив 120 тысяч жителей республики возможности обеспечения отоплением и горячей водой.
Следует отметить, что перекрытие Азербайджаном газоснабжения Арцаха носит систематический характер. Подача газа в Арцах была также прекращена более чем на 20 дней в марте 2022 года, на 3 дня - на второй день блокады республики, 13 декабря, а также 17 января. Более того, Азербайджан продолжает преднамеренно препятствовать проведению восстановительных работ на единственной идущей из Армении высоковольтной линии Горис-Степанакерт на участке, находящемся под его контролем, где 9 января произошла авария.
Организованная властями Азербайджана и продолжающаяся блокада Арцаха, создание невыносимых жизненных условий для народа и углубление гуманитарной катастрофы преследуют одну цель – уничтожение народа Арцаха как такового путем изгнания армянского населения со своей родины. Таким образом, Азербайджан пытается окончательно закрыть вопрос индивидуальных и коллективных прав народа Арцаха.
В данном контексте как индивидуальные, так и коллективные шаги международного сообщества должны быть направлены на раннее предупреждение. Призываем государства мира в соответствии с всеобщим обязательством по предотвращению преступления геноцида принять все необходимые меры для немедленного пресечения геноцидальных действий Азербайджана против народа Арцаха''.