Բաքվում պահվող Արցախի նախկին ղեկավարներին ստիպում են հարցազրույց տալ, ինչը հանցագործություն է. Արտակ Բեգլարյան
Ադրբեջանում Ալիևի ցեղասպան և բռնապետական ռեժիմը հերթական անգամ խախտում է միջազգային իրավունքը. նրանք ոչ միայն առևանգել են Արցախի ղեկավարությանը, այլև խոչընդոտել են նրանց օրինական պաշտպանության հնարավորությունը: Այս մասին ահազանգում է Արցախի Հանրապետության նախկին ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Նա ընդգծել է, որ Արցախի նախկին ղեկավարներին հիմա  ստիպում են հարցազրույց տալ։
«Հանցագործություն է նաև պատանդների օգտագործումը քարոզչական և զանգվածային նվաստացման նպատակով։
Ի դեպ, Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի առաջին հատուկ խորհրդական Խուան Մենդեսը 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ի իր զեկույցում հստակ նշում է, որ Արցախի ղեկավարների կալանավորումը ցեղասպանության վկայություն է, քանի որ դա ցույց է տալիս համայնքը ոչնչացնելու մտադրություն»,-նշել է Բեգլարյանը։
Նշենք, որ երեկ ադրբեջանական AZTV հեռուստաալիքը Բաքվի բանտում պատանդի կարգավիճակում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ հարցազրույցների անոնսների շարք հրապարակեց։
Արցախի չորրորդ նախագահ Արայիկ Հարությունյանին լրագրողը մասնավորապես հարցրել է՝ արդյոք նա կպատկերացնե՞ր, որ «հատուկ օպերացիան» ընդամենը մեկ օր կտևեր։
Ըստ InfoPort.am-ի տեղեկությունների՝ Արայիկ Հարությունյանին մասնավորապես հարցեր են ուղղել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Գյանջայի գործողությունների մասին (պատերազմի ժամանակ Հարությունյանը հանրայնորեն դրա պատասխանատվությունը վերցրել էր իր վրա), ինչպես նաև խաղաղության պայմանագրի մասին։

Азербайджан нарушает международное право, заставляя находящихся в бакинском плену бывших руководителей Арцаха давать интервью: Бегларян
Геноцидальный и диктаторский режим Алиева в Азербайджане в очередной раз нарушает международное право. Об этом в своем телеграмме написал бывший Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян. «Они не только похитили руководство Арцаха, но и воспрепятствовали возможности их правовой защиты.
Теперь они заставляют их давать интервью. Использование заложников в целях пропаганды и массового унижения также является преступлением. Кстати, Хуан Мендес, первый специальный советник ООН по предотвращению геноцида, четко упоминает в своем докладе от 1 ноября 2023 года, что задержание лидеров Арцаха свидетельствует о геноциде, поскольку это свидетельствует о намерении уничтожить общину»,- написал он.
Отметим, что накануне азербайджанское телевидение обнародовало анонсы интервью находящихся в бакинской тюрьме руководителей Арцаха. Агентству InfoPort.am из достоверных источников стало известно, что четвертому президенту Арцаха задали вопрос о том, ожидал ли он, что последняя военная операция Азербайджана против Арцаха завершится за один день. Кроме того, Арутюняна спрашивали про операцию в Гяндже во время 44-дневной войны, ответственность за которую он публично в свое время взял на себя, а также про мирный договор.