Ադրբեջանի զինուժն այսօր գիշեր փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին`  Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում
Ադրբեջանի զինուժն այսօր գիշեր փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին` Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում: Հայտնում է ԱՀ ներքին գործերի նախարարությունը։
«Արդեն պատրաստ է փակված ճանապարհը շրջանցող՝ Սյունիքի մարզի Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային նոր ավտոճանապարհը, որը միանում է 2022թ. օգոստոսին շահագործման հանձնված նոր՝ Կոռնիձոր-Հին շեն ճանապարհին («Բերձորի (Լաչինի) միջանցքին»): Տեղ-Կոռնիձոր նշված ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները Հայաստանի Հանրապետության կողմից ընթացքի մեջ են։
ՆԳ նախարարությունն իրազեկում է, որ Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային ճանապարհը երթևեկելի է, և, հաշվի առնելով Արցախի շարունակվող շրջափակումը, դրանով հնարավոր է իրականացնել Արցախի հումանիտար մատակարարումները ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից: Այդ ճանապարհն, ի դեպ, Արցախի Հանրապետության սահմանին՝ Հակարի գետի կամրջի մոտ վերահսկվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից։
Հիշեցնենք, որ սկսած 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, ադրբեջանական կողմը փակել է Արցախը Հայաստանին կապող միջպետական մայրուղու Շուշիի հատվածը։ Եվ արդեն 108 օր շարունակ Արցախի բնակչությունը զրկված է արտաքին աշխարհի հետ կապից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

МВД Арцаха: ВС Азербайджана перерыли трассу Горис-Степанакерт, движение осуществляется по объездной дороге
Вооруженные силы Азербайджана сегодня ночью перекрыли трассу Горис-Степанакерт между селами Агавно и Тех. Об этом сообщает пресс-служба МВД Арцаха.
Согласно сообщению, уже готова новая грунтовая автодорога Тех-Корнидзор Сюникской области, объездная закрытой дороге, которая присоединяется к трассе у сданной в эксплуатацию в августе 2022 г новой дороге Корнидзор-Хин Шен, сданной в эксплуатацию в августе (Бердзорский (Лачинский) коридор). Работы по асфальтированию дороги Тех-Корнидзор проводятся РА.
Министерство внутренних дел сообщает, что грунтовая дорога Тех-Корнидзор проходима (ведутся работы по асфальтированию), и, учитывая продолжающуюся блокаду Арцаха, по ней возможно осуществить гуманитарные поставки в Арцах российскими миротворцами и Международным комитетом Красного Креста. Кстати, эта дорога на границе Республики Арцах, у моста через реку Акари, контролируется российским миротворческим контингентом.
Напомним, что начиная с 12 декабря 2022 года азербайджанская сторона закрыла Шушинский участок межгосударственной магистрали, соединяющей Арцах с Арменией. И вот уже 108 дней население Арцаха лишено связи с внешним миром.