ՊԲ-ն չի ճնշել Բաքու-Թբիլիսի երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը. հերքում
ԼՂ ՊՆ-ից տեղեկացնում են, որ ադրբեջանական կողմը սեպտեմբերի 19-ին տարածել է թվով երրորդ ստահոդ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբրև ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 18-ին՝ ժամը 20։28-ից ժամը 20։34-ն ընկած ժամանակահատվածում, ճնշել են Բաքու֊Թբիլիսի երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը բացարձակ կեղծիք է . հիշյալ երթուղով թռիչք իրականացնող օդանավը չունի ոչ միայն ԱՀ օդային սահմանները հատելու, այլ անգամ դրանց մոտենալու կարիք։
Նման կեղծ հայտարարությունների պարբերական տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրություն շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից և նախապատրաստել տեղեկատվական հենք հերթական սադրանքի համար։
Կրկին հիշեցնենք, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարումը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»,- ասված է հաղորդգարության մեջ։

Сообщение Минобороны Азербайджана является абсолютной ложью։ АО Арцаха
19 сентября азербайджанская сторона распространила третье ложное сообщение о том, что 18 сентября в период с 20:28 до 20:34 соответствующими подразделениями Армии обороны была подавлена система GPS-позиционирования гражданского самолета, летевшего по маршруту Баку-Тбилиси. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
“Сообщение Минобороны Азербайджана является абсолютной ложью, самолет, летящий по указанному маршруту, не нуждается не только в пересечении воздушных границ Республики Арцах, но и даже в приближении к ним․
Систематическим распространением подобных ложных заявлений Азербайджан стремится отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, вызванной незаконной блокадой Лачинского коридора, и подготовить информационную основу для очередной провокации.
Еще раз напомним, что как в течении всего периода военных действий 2020 году, так и после, именно азербайджанская сторона последовательно нацеливалась на гражданскую инфраструктуру Республики Арцах, блокируя Лачинский коридор, нарушая подачу газа и электричества и подавляя доступ к интернету и сотовой связи”.