Արցախի քաղաքական կարգավիճակին վերաբերող հարցեր Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը չի քննարկվել. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է մարտի 1-ին Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի միջնորդությամբ Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների միջև կայացած հերթական հանդիպումը՝ նշելով որ անհետաձգելի հարցերի լուծման, մասնավորապես, Արցախի ապաշրջափակման նպատակով կազմակերպվող նմանատիպ քննարկումները չեն կարող փոխարինել լիարժեք խաղաղ բանակցությունները, որոնք անհրաժեշտ են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար։
Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ նշված է. «Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հումանիտար բնույթի հարցեր` Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման անհրաժեշտության համատեքստում։ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև տարբեր մակարդակով նման հանդիպումներ անցկացվել են բազմիցս՝ տեխնիկական, հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերի քննարկման նպատակով։
Արցախի Հանրապետության քաղաքական կարգավիճակին վերաբերող հարցեր հանդիպման մասնակիցները չեն քննարկել։ Հանդիպման արդյունքներով ադրբեջանական կողմի արած մեկնաբանություններն իրականությանը չեն համապատասխանում։ Արցախի Հանրապետությունը պահպանում է հանձնառությունն իր ժողովրդի՝ ինքնորոշման և անկախության ուղու ընտրությանը, որն ամրագրվել է 1991 թ․ հանրաքվեի ժամանակ։
Անհետաձգելի հարցերի լուծման, մասնավորապես, Արցախի ապաշրջափակման նպատակով կազմակերպվող նմանատիպ քննարկումները չեն կարող փոխարինել լիարժեք խաղաղ բանակցությունները, որոնք անհրաժեշտ են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար։ Ելնում ենք միջազգային միջնորդական ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունից՝ որպես խաղաղ գործընթացի անշրջելիության կարևոր երաշխիք։ Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի ապօրինի կիրառման արդյունքները չեն կարող մեկնակետ լինել խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատման ճանապարհին, մնում է անփոփոխ»։

Вопросы политического статуса Арцаха не обсуждались: МИД Арцаха о встрече представителей Степанакерта и Баку
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с комментарием относительно встречи представителей Арцаха и Азербайджана. Как сообщили InfoPort.am в пресс-службе МИД Арцаха, в комментарии говорится:
“1 марта при посредничестве командующего Миротворческим контингентом Российской Федерации в Арцахе состоялась очередная встреча представителей Республики Арцах и Азербайджанской Республики.
В ходе встречи были обсуждены вопросы гуманитарного характера в контексте необходимости незамедлительного разблокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Подобного рода встречи между представителями Арцаха и Азербайджана на разных уровнях при посредничестве Российского миротворческого контингента проводились неоднократно с целью обсуждения технических, гуманитарных и инфраструктурных вопросов.
Вопросы, касающиеся политического статуса Республики Арцах, участниками встречи не обсуждались. Комментарии азербайджанской стороны по итогам встречи не соответствуют действительности. Республика Арцах остается приверженной выбору её народа, ставшего на путь самоопределения и независимости, закрепленный на референдуме в 1991 году.
Подобного рода обсуждения с целью решения безотлагательных вопросов, в частности, разблокирования Арцаха, не могут заменить собой полноценные мирные переговоры, необходимые для достижения всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Исходим из необходимости восстановления международного посреднического формата в качестве важной гарантии необратимости мирного процесса. Вновь подчеркиваем неизменность позиции Республики Арцах о том, что итоги незаконного применения силы или угрозы силой со стороны Азербайджана не могут служить отправной точкой на пути к миру, стабильности и безопасности”.