Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումը միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում է. Փաշինյան
Կառավարության նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի մասին, շեշտեց, որ Լաչինի միջանցքի փակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպիտ խախտում է:
«Այս կետով պարտավորություն են կրում եռակողմ հայտարարության կողմերից 2-ը՝ Ադրբեջանը և Ռուսաստանը: Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը, իսկ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը վերահսկողության տակ է պահում Լաչինի միջանցքը:
Միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի կողմից շրջանառվող այն դրույթը, թե Լաչինի միջանցքը բաց է երթևեկության համար, սին են և իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն:
Լաչինի միջանցքը փակվել է Ադրբեջանի կողմից, և սա նրա միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում է:
Եթե նույնիսկ հենվենք Ադրբեջանի պրոպագանդիստական վարկածի վրա, թե Լաչինի միջանցքը փակել են էկոակտիվիստները, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ երթևեկությունն ապահովելն Ադրբեջանի ուղիղ պարտավորությունն է:
Այս պայմաններում իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գան ԼՂ-ում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը և Ռուսաստանը, որն անվտանգային կոնկրետ պարտավորություններ է ստանձնել ԼՂ ժողովրդի առաջ»,- ասաց Փաշինյանը:

Закрытие Азербайджаном Лачинского коридора является грубейшим нарушением международных обязательств: Пашинян
В ходе заседания правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян, говоря о гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, подчеркнул, что закрытие Лачинского коридора является грубым нарушением 6-ого пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«По этому пункту обязательства несут две стороны трехстороннего заявления - Азербайджан и Россия. Азербайджан гарантирует безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору, а российский миротворческий контингент держит под контролем сам коридор.
Муссируемое Азербайджаном на международных площадках положение о том, что Лачинский коридор открыт для движения, является ложным и не имеет никакого отношения к реальности. Лачинский коридор закрыт Азербайджаном, и это грубейшее нарушение его международных обязательств. Если даже опираться на пропагандистскую версию Азербайджана о том, что Лачинский коридор закрыли экоактивисты, то пункт 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года предусматривает прямую обязанность Азербайджана обеспечить безопасное движение граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
В этих условиях с четким разъяснением ситуации должны выступить российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе и Россия, которая взяла на себя конкретные обязательства по безопасности перед народом Нагорного Карабаха», - сказал Пашинян.