Ադրբեջանցի պսևդոակտիվիստները մեկնել են Բաքվում տաքանալու. նրանց տեղում զինվորներ են. Le Figaro-ի փոխտնօրեն
Լաչինի միջանցքի արգելափակումը պատերազմի առաջին արարն է արցախահայության դեմ: Այս մասին հայտնել է ֆրանսիական հեղինակավոր «Le Figaro» ամսագրի փոխտնօրեն Ժան-Քրիստոֆ Բյուսոնը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
«Մինչև -10° ջերմաստիճանի պայմաններում ադրբեջանցի պսևդոակտիվիստ բնապահպանները մեկնել են Բաքվում տաքանալու։ Նրանց տեղում զինվորներ են:  Դիմակներն ընկել են. Լաչինի միջանցքի արգելափակումը (28 օրով) իսկապես պատերազմի առաջին արարն է Արցախի հայության դեմ», - գրել է Բյուսոնը՝ գրառմանը կցելով նաև լուսանկարներ:
Արցախը Հայաստանին և ամբողջ աշխարհին կապող Լաչինի միջանցքը դեկտեմբերի 12-ից փակ է որպես «բնապահպանական ակտիվիստներ» ներկայացող մի խումբ ադրբեջանցիների կողմից։ Ադրբեջանն անտեսել է միջանցքը բացելու աշխարհի տարբեր երկրների և կազմակերպությունների կոչերը։

Азербайджанские псевдоэкологи отправились в Баку погреться, на их месте солдаты: заместитель директора «Le Figaro»
Блокирование Лачинского коридора является первым актом войны против армян Арцаха. Օб этом в своем микроблоге в Twitter сообщил заместитель директора французского журнала «Le Figaro» Жан-Кристоф Бюиссон.
«Азербайджанские активисты - псевдоэкологи отправились в Баку, чтобы погреться в условиях 10-градусной температуры. На их место вышли солдаты. Маски сброшены. Блокирование Лачинского коридора (на 28 дней) на самом деле - первый акт войны против армян Арцаха», - написал Жан-Кристоф Бюиссон, дополнив сообщение фотографиями.
Лачинский коридор, соединяющий Арцах с Арменией и со всем миром, с 12 декабря перекрыт группой азербайджанцев, выдающих себя за экологических активистов. Азербайджан игнорирует призывы различных стран и организаций мира относительно открытия коридора.