Ադրբեջանական պետական նավթային SOCAR ընկերությունը կամ դրա դուստր ընկերություն «Ազերիգազ»-ը որևէ առնչություն չունեն Արցախի գազամատակարարման գործընթացի հետ․ Հերքում
Մարտի 27-ին ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ լուր են տարածել առ այն, թե իբր ադրբեջանական «Ազերիգազ»-ը վերացրել է Արցախի գազաբաշխիչ գծի վրա տեղի ունեցած վթարի հետևանքները, և մարտի 29-ից Արցախում գազամատակարարումը կվերականգնվի։
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնում են,  որ վերոնշյալ հայտարարությունը կեղծ ու սադրիչ բնույթի ապատեղեկատվություն է, որը հետապնդում է ստեղծված բարդ իրավիճակից օգտվելու և արցախահայությանն ու միջազգային հանրությանը տեղեկատվական դաշտում ապակողմնորոշելու նենգ նպատակ։
Հայտնում ենք, որ բնական գազը մուտք է գործում Արցախի Հանրապետության տարածք միայն մեկ գազատարի միջոցով՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, իսկ գազամատակարարող ընկերությունը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն է (հանդիսանում է «Գազպրոմ» ՀԲԸ 100-տոկոսանոց դուստր ընկերություն): Նշված գազատարից բնական գազի ընդունումն ու բաշխումն իր բաժանորդներին իրականացնում է «Արցախգազ» ՓԲ ընկերությունը։ Ուստի, հաղորդագրության մեջ նշված ադրբեջանական պետական նավթային SOCAR ընկերությունը կամ դրա դուստր ընկերություն «Ազերիգազ»-ը որևէ առնչություն չեն կարող ունենալ Արցախի Հանրապետության գազամատակարարման գործընթացի հետ։ Դա պարզապես տեխնիկական ու աշխարհագրական առումով էլ բացառվում է:
Նշված հաղորդագրությունը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ մարտի 8-ին գազատարը Շուշիի հատվածում պայթեցնելուց և օրեր շարունակ դրա վերանորոգմանը խոչընդոտելուց հետո ադրբեջանական կողմը դիտավորյալ փական է տեղադրել գազատարի վրա՝ եղանակային անբարենպաստ պայմանները ծառայեցնելով Արցախի բնակչության համար հումանիտար լրացուցիչ խնդիրներ առաջացնելու հանցավոր գործին։

Азербайджанская государственная нефтяная компания SOCAR или ее дочерняя компания "Азеригаз" не имеют никакого отношения к процессу газоснабжения Арцаха
27 марта ряд азербайджанских СМИ распространили новость о том, что якобы "Азеригаз" ликвидировал последствия аварии на газопроводе, ведущем в Арцах, и с 29 марта газоснабжение в Арцахе будет восстановлено.
Информационный штаб Арцаха информирует, что вышеназванное заявление является дезинформацией лживого и провокационного характера, коварная цель которой - воспользоваться сложившейся сложной ситуацией и дезориентировать арцахских армян и международное сообщество в информационном поле.
Сообщаем, что природный газ поступает на территорию Республики Арцах через один единственный газопровод с территории Республики Армения, а предприятием - поставщиком является ЗАО "Газпром Армения" (100% -я дочерняя компания ПАО "Газпром"). Прием, распределение и доставку абонентам природного газа, поступающего через газопровод, осуществляет ЗАО "Арцахгаз". Следовательно, упомянутые в заявлении азербайджанская государственная нефтяная компания SOCAR или ее дочерняя компания "Азеригаз" не могут иметь какого-либо отношения к процессу газоснабжения Республики Арцах. Подобный расклад немыслим даже с технической или географической точки зрения.
Названное заявление в очередной раз доказывает, что после того, как 8 марта азербайджанская сторона взорвала газопровод и на протяжении многих дней препятствовала его ремонту, она умышленно установила клапан на газопроводе, используя неблагоприятные погодные условия с преступной целью создать дополнительные гуманитарные проблемы для населения Арцаха.