Ադրբեջանական համայնք կոչեցյալի հանդիպումները դեսպանների հետ զուտ տեղեկատվական դաշտում սեփական ժողովորդին ուղղված ցուցադրություն է․ Դավիթ Բաբայան
Բաքվում Իրանի Իսլամական հանրապետության դեսպանի հետ այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքի նախագահի հետ հանդիպումը դեսպանի կողմից հումնիտար ժեստ է եղել, InfoPort.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդական Դավիթ Բաբայանը։
Ըստ Բաբայանի, Իրանի Իսլամական Հնարապետությունը չի կարող ճանաչել այդ համայնքին, միաժամանակ չի ճանաչում նաև Արցախի Հանրապետությունը։
«Բայց պետք է նաև հասկանանք, որ ադրբեջանական կողմն է, ըստ ամենայնի, փորձում է այդ համայնքին ճանաչելի դարձնել, կազմակերպել հանդիպումներ տարբեր ատյանների հետ, օգտագործել որպես PR։ Հասկանալի է, որ դա աշխարհաքաղաքական նշանակություն չի ունենում և զուտ տեղեկատվական դաշտում սեփական ժողովորդին ուղղված ցուցադրություն է։ Իրանի դեսպանը ճար չունի և եթե դեսպան է, պետք է ընդունի», -հավելեց Դավիթ Բաբայանը։
Այդուհանդերձ, նման հանդիպումները հայկական կողմի համար, ըստ Արցախի նախագահի խորհրդականի, որևէ նշանակություն չունեն․ հայկական կողմը չի ընդունում այդ կազմակերպությանը։
«Մի կողմից թվում է, թե նման հանդիպումները վտանգ են ներկայացնում հայկական կողմի համար, բայց մյուս կողմից դրանք խթան են, որ մենք էլ Արցախի Հանրապետությունը ավելի եռանդով ներկայացնենք միջազգային հանրությանը։ Արցախը կայացած երկիր է իր ենթակառուցվածքներով, որը չեզոքացնում է այդ կողմին», -նշեց Բաբայանը։

Встречи так называемой азербайджанской общины с послами – это чисто внутренний PR руководства Азербайджана: советник президента Арцаха
Встреча с послом Ирана в Азербайджане с председателем так называемой «азербайджанской общины Нагорного Карабаха» была гуманитарным жестом со стороны дипломата. Такое мнение в в беседе с корреспондентом InfoPort.am выразил советник президента Арцаха по внешним вопросам Давид Бабаян.
По словам Бабаяна, Исламская Республика Иран не может признать эту общину, одновременно не признавая Республику Арцах.
"Но мы должны также понять, что азербайджанская сторона, по всей видимости, пытается сделать эту общину узнаваемой, организовать встречи с различными международными чиновниками, и использовать это для собственного PR-а. Понятно, что это не имеет геополитического значения. У посла Ирана в принципе нет выбора, если он посол, и ему предлагают подобную встречу, он должен согласится", - заверил Давид Бабаян.
Тем не менее, подобные встречи для армянской стороны, по словам советника президента Арцаха, не имеют никакого значения.
«С одной стороны, кажется, что подобные встречи представляют угрозу для армянской стороны, но с другой стороны, это стимул, чтобы и мы с большей энергией представляли Республику Арцах международному сообществу. В конце концов Арцах - состоявшаяся страна со своими инфраструктурами, демократическими устоями и институтами власти»,  - отметил Бабаян.