Ադրբեջանական բեռնատարը կարող էր թույլ չտալ բախումը, որի հետևանքով տաքսին գլորվել է ձորը. Արցախի ՄԻՊ
Մայիսի 5-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, Մարտակերտ-Դրմբոն ճանապարհի 24-րդ կմ-ին, ադրբեջանական շարասյան կազմում երթևեկող բեռնատարը, դուրս գալով ճանապարհի հանդիպակաց հատված, կցորդիչով բախվել է արցախյան գրանցման «Ռենո Լոգան» տաքսի ծառայություններ մատուցող մեքենային, որի հետևանքով մեքենան 12 մետր գլորվել է ճանապարհի աջ հատվածում գտվող ձորը։ Այս մասին Ֆեյսբուքում տեղեկացրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
«Մեքենայի մեջ, բացի վարորդից, եղել են երկու ուղևորներ։ Նախնական հետազոտության արդյունքում՝ ուղևորները մարմնական վանասվածքներ չեն ստացել։ Նյութական վնաս է հասցվել տաքսի ծառայություն մատուցող ընկերությանը։
ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից հավաքագրված փաստերի հիման վրա այս պահի դրությամբ կարող ենք արձանագրել՝
• ադրբեջանական բեռնատարը, տեսնելով հնարավոր բախումը, կարող էր դադարեցնել ընթացքը և թույլ չտալ բախումը, որի հետևանքով տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը.
• բախումից հետո, տեսնելով, որ տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը, ադրբեջանական շարասյունը չի դադարեցրել, այլ շարունակել է ընթացքը.
• տաքսու վարորդի և ուղևորների պնդմամբ՝ տաքսու վարորդն ամեն կերպ փորձել է խուսափել բախումից, սակայն բախումից խուսափելու հնարավորություն այլևս չի ունեցել։
Դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն, սակայն վերը նշված հանգամանքները փաստում են բախման և վնաս հասցնելու ակնհայտ դիտավորության մասին»,- ասված է Արցախի ՄԻՊ-ի գրառման մեջ:

Омбудсмен Арцаха констатирует: азербайджанский грузовик преднамеренно столкнул армянское такси в ущелье
5 мая, около 13:00 на 24-ом километре дороги Мартакерт-Дрмбон грузовик, проезжающий в составе Азербайджанской военной колонны, выйдя на встречный участок дороги, врезался в автомобиль "Рено Логан" арцахской регистрации, предоставляющий такси-услуги, в результате чего автомобиль перевернулся и упал на 12 метров в ущелье на правом участке дороги. В машине кроме водителя находились два пассажира. Пассажиры не получили телесных повреждений.
Материальный ущерб был нанесен компании, предоставляющей такси-услуги. На основании собранных фактов Аппарат омбудсмена Арцаха констатирует:
* Азербайджанский грузовик, узрев опасность столкновения, мог остановиться, тем самым предотвратив аварию, вследствие чего такси не упало бы в ущелье. * После столкновения азербайджанская колонна не остановилась и не попыталась помочь пассажирам и водителю такси выйти из ущелья.
* По свидетельству пассажиров, водитель такси всячески пытался избежать столкновения, однако у него это не получилось в силу объективных причин. Правоохранительные органы Республики Арцах изучают обстоятельства инцидента, но даже имеющиеся факты свидетельствуют об очевидном преднамеренном умысле со стороны азербайджанского грузовика столкнуть армянское такси в ущелье.