Ադամ Շիֆն Արցախի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչող օրինագիծ կներկայացնի Կոնգրես
ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի փոխնախագահ Ադամ Շիֆը Կոնգրես կներկայացնի օրինագիծ, որով կոչ է արվում ճանաչել Արցախի անկախությունը և ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիան: Այս մասին կոնգրեսականը հայտնել է «Ասպարեզ»-ին տված հարցազրույցում:
«Վաղն առավոտյան ես կներկայացնեմ օրինագիծ՝ ճանաչելու Արցախը, Արցախի անկախությունը և ինքնիշխանությունը: Սրանով ԱՄՆ-ն պաշտոնապես կճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը», - ասել է Ադամ Շիֆը:
Կոնգրեսականը նաև մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից նախապատրաստվող հնարավոր ագրեսիայի առնչությամբ:
«Ես չափազանց մտահոգված եմ, որ Ադրբեջանը հերթական պատերազմն է ծրագրում Արցախի դեմ, հերթական պատերազմը հենց Հայաստանի դեմ, և կարծում եմ, որ սա հզոր ուղերձ կլինի Բաքվի դիկտատորին, որ երկկուսակցական հիմունքներով Կոնգրեսը սատար կկանգնի Արցախի ժողովրդի իրավունքներին», - նշել է Շիֆը՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակմանը պետք է վերջ դրվի:
Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի փոխնախագահը նաև արձանագրել է, որ շրջափակման հետևանքով ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամն ավելի է վատթարանում: Իրավիճակի վրա ազդելու համար Շիֆը կարևոր է համարել բոլոր կոնգրեսականների ներգրավումը՝ ԱՄՆ վարչակազմի վրա ճնշում գործադրելու համար:
«Վարչակազմը պետք է անի ավելին, քան խոսել բարոյապես համարժեք տերմիններով: Այստեղ բարոյական համարժեքություն չկա: Բռնություններից և սադրանքից զերծ մնալու կոչերը երկու կողմերին ուղղելն օգուտ չի բերում, երբ միայն մեկ կողմն է ագրեսորը, և դա Բաքուն է», - շեշտել է Շիֆը:

Адам Шифф представит в Конгресс законопроект о признании независимости и суверенитета Арцаха
Заместитель председателя группы по делам Армении Конгресса США Адам Шифф представит в Конгресс законопроект, призывающий к признанию независимости и суверенитета Арцаха, а также к осуждению агрессии Азербайджана. Об этом конгрессмен заявил в интервью Клубу «Аспарез».
«Завтра утром я представлю законопроект о признании Арцаха, независимости и суверенитета Арцаха. Тем самым США официально признают право народа Арцаха на самоопределение», - сказал Адам Шифф.
Конгрессмен также выразил обеспокоенность возможной агрессией, готовящейся со стороны Азербайджана.
«Я крайне обеспокоен тем, что Азербайджан планирует еще одну войну против Арцаха, еще одну войну против самой Армении, и я думаю, что это будет мощным сигналом бакинскому диктатору, что Конгресс на двухпартийной основе поддержит право на самоопределение народа Арцаха», - сказал Шифф, подчеркнув, что блокаде Арцаха со стороны Азербайджана должен быть положен конец.
Заместитель председателя группы Конгресса по делам Армении также отметил, что гуманитарный кризис, вызванный блокадой, усугубляется. Для того чтобы повлиять на ситуацию, Шифф считал важным привлечь всех конгрессменов для оказания давления на администрацию США.
«Администрация должна делать больше, чем просто высказывать морализирующие термины. В них нет морального эквивалента. Призывы к обеим сторонам - воздерживаться от насилия и провокаций, бесполезны, когда агрессором является только одна сторона, а именно Баку», - подчеркнул Шифф.