Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիան ավելի վաղ նախապատրաստված լինելու և իրականացմանը թուրքական զինված ուժերի մասնակցության մասին փաստական տվյալն են ստացվել
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և դրա ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, խաղաղության և մարդկության անվտանգության դեմ ծանր հանցագործություններ կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ դեռևս սույն թվականի օգոստոսի սկզբից Թուրքիայի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների մեծաքանակ զինծառայողներ, գտնվելով Ադրբեջանի զինված ուժերում, զանգվածաբար մարտական պատրաստության դասընթացներ են անցկացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների հետ:
Դասընթացներն անցկացվել են հատկապես լեռնային պայմաններում մարտական գործողություններ իրականացնելու հմտությունների և պատրաստվածության ձեռբերման նպատակով: Ընդ որում, անցկացվող վարժանքների, դասընթացների ընթացքում Թուրքիայի զինված ուժերի ծառայողները փոխանցել են, որ առաջիկայում հարձակում պետք է իրականացվի Արցախի մարտական դիրքերի վրա:
Սեպտեմբերի 3-ից սկսած՝ ընդհանուր զորահավաքով զորակոչվել է ադրբեջանական պահեստազորը՝ հանրությանն ապատեղեկացնելով, թե զորակոչն իրականացվում է մեկշաբաթյա զորավարժություններ անցկացնելու նպատակով, և պահեստազորն սկսել է մարտական պատրաստություն անցնել Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր զորամիավորումներում:
Սեպտեմբերի 21-ից ինչպես պահեստազորի, այնպես էլ կանոնավոր բանակի զորամիավորումները տեղակայվել են Ադրբեջանի և Արցախի սահմանագծին մոտ գտնվող մարտական դիրքերում և սեպտեմբերի 26-ի լույս 27-ի գիշերը հրաման են ստացել բոլոր ուղղություններով հարձակում գործելու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի մարտական հենակետերի վրա՝ օգտագործելով ադրբեջանական զինված ուժերում առկա բոլոր զինատեսակներ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր Դատախազությունից։
Ընդ որում, սեպտեմբերի կեսից սկսած՝ սահմանագծի մոտ գտնվող բնակավայրերում խիտ բնակեցված ադրբեջանական բնակչության շրջանում, բնակիչների այգիներում, ինչպես նաև ծառածածկ և հնարավորինս քիչ տեսանելի այլ վայրերում տեղակայվել են հրետանային համակարգեր՝ քաղաքացիներին ներկայացնելով, թե դրանք զորավարժությունների անցկացման համար են: Սակայն պատերազմի սկսման առաջին իսկ պահից այդ համակարգերն իրականացրել են մարտական խնդիրներ:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն, թուրքական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների զինծառայողները, ըստ պլանի, անմիջականորեն մասնակցություն են ունեցել նաև ռազմական գործողությունների իրականացմանը:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր միջոցները կատարվածի հանգամանքների լիարժեք բացահայտման նպատակով:

Получены фактические данные о заблаговременной подготовке военной агрессии против Архаца и участии Вооруженных сил Турции в ее осуществлении
Предварительным следствием по уголовному делу, возбужденному по фактам развязывания агрессивной войны против Республики Армения и Республики Арцах и совершения грубейших нарушений международного гуманитарного права, тяжких преступлений против мира и безопасности человечества, получены фактические данные о том, что еще с начала августа сего года многочисленные военнослужащие подразделений специального назначения Вооруженных сил Турции, находясь в Вооруженных силах Азербайджана, массово проводили курсы по боевой подготовке с военнослужащими Вооруженных сил Азербайджана.
Курсы проводились с целью приобретения навыков и подготовки для осуществления боевых действий в особенности в горных условиях. При этом, в ходе проводимых тренировок, курсов служащие Вооруженных сил Турции передавали, что в ближайшем будет осуществлено нападение на боевые позиции Арцаха.
Начиная с 3-го сентября общей мобилизацией призван азербайджанский резерв, дезинформируя общество, что якобы мобилизация осуществляется с целью проведения однонедельных учений, и резерв начал проводить боевую подготовку в разных военных формированиях Вооруженных сил Азербайджана.
Начиная с 21-го сентября военные формирования как резерва, так и регулярной армии были дислоцированы на боевых позициях, расположенных вблизи линии границы Азербайджана и Арцаха, и в ночь с 26-го на 27-ое сентября получили приказ о наступлении по всем направлениям на боевые посты Армии обороны Республики Арцах, используя все виды оружия в наличии в азербайджанских вооруженных силах.
При этом, начиная с половины сентября, в густо населенных азербайджанцами населенных пунктах, садах жителей, а также в покрытых деревьями и иных по возможности малозаметных местах дислоцированы артиллерийские системы, представляя гражданам, что якобы они для проведения военных учений. Однако с первого же момента начала войны эти системы осуществляли боевые задачи.
Согласно полученным фактическим данным, турецкие военнослужащие подразделения специального назначения, согласно плану, имели непосредственное участие также в осуществлении боевых действий.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается, принимаются все меры с целью полноценного раскрытия обстоятельств совершенного.